BE dhe NATO do të ngelin "ëndërr" për Maqedoninë nëse nuk zgjidhen problemet kolektiv..
« Analizë » Pribe, kërkon vullnet politik për ta ndarë politikën nga gjyqësori
Arka shtetërore nga e hëna "hapet" në Parlament
Tajani: Integrimi i Ballkanit në BE është prioritet
Tërhiqet kryeredaktori shumëvjeçar i së respektuarës Novaya Gazeta
auto_0A1417EF-1A11-49C9-B9FF-9524A7F00162_w1023_r1_s1510649978.jpg

Kryeredaktori shumëvjeçar i së respektuarës, Novaya Gazeta, në Rusi, do të tërhiqet këtë javë.

 

Kryeredaktori, Dmitry Muratov, i tha dje agjencisë RBK se nuk synon një tjetër mandat si kryeredaktor, detyrë të cilën e kishte ushtruar për 22 vjet.

 

Anëtarët e bordit editorial të gazetaës do ta zgjedhin kryeredaktorin e ri më 17 të këtij muaji.

 

Muratov ishte njëri nga gazetarët, që e themeluan këtë gazetë, e cila botohet tri herë në javë.

 

Ish-presidenti sovjetik, Mikhail Gorbachev, ia ka dhuruar gazetës një pjesë të Çmimit Nobel për Paqe në vitin 1990.

 

Nën udhëheqjen e gazetarit Muratov, Novaya Gazeta, është shndërruar në njëren prej kompanive të pavarura mediale udhëheqëse në Rusi. Gazeta është lavdëruar për raportimet për korrupsion dhe shkelje të të drejtave të njeriut.

 

Aktualisht, tirazhi i saj është afro 190 mijë kopje.

 

Prej vitit 2001 janë vrarë gjashë gazetarë dhe gazetare të Novaya Gazeta, përfshirë Yury Shchekochikhin, Anna Politkovskaya dhe Anastasia Baburova.

 

Në vitin 2007, kreredaktori Muratov e ka fituar Çmimin Ndërkombëtar për Liri të Shtypit, që e jep Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve.

 

Në vitin 2010 ai ishte shpallur fitues i Legjionit të Nderit në Francë.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 14.11.2017, 12:12  | Z.H. | 219 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Tragjedi e rëndë në Tetovë, vdes një vajzë e vogël
U nda me të fejuarin pak ditë përpara dasmës, Big Mama tregon arsyet
Një fshat në Zvicër ofron 70 mijë franga për të huajt që janë të gatshëm të jetojnë aty, të paktën për një dekadë!
Ministria e Shëndetësisë publikon kandidatët për drejtor në spitale, ja emrat në të gjithë vendin
A flet deklarata e Ziadin Selës që ASH ka humbur Ministrinë e Shëndetësisë?!
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.