Gratë-Të pasionuara pas purove (VIDEO)
"Vëllau" i madh i Qeverisë BDI, shumë pasiv
Shtetësia e Maqedonisë, së shpejti vetëm me një dëshmi mund të merret
Kontrolle të rrepta për policinë e burgjeve, në procedur ndryshime ligjore
Ruzhin: Hahn vjen për të përmirsuar raportet pozitë-opozitë
nano_2.jpg

Shkup, 14 nëntor - Profesori universitar dhe ish diplomati Nano Ruzhin, vizitën në javën e ardhshme të eurokomisarit Johanes Han e ka cilësuar se vjen të shoh nga afër se si qëndrojnë raportet mes opozitës dhe pozitës. Sipas Ruzhin, Hahn ndoshta edhe do të ndihmon që të përmirsohen raportet mes opozitës dhe pozitës në Maqedoni.

”Kjo është njëfar lloji pranimi për Qeverinë aktuale, pra hapen perspektivat Euro-Atlantike gjithashtu Hahn ka pasur takim edhe Ministrin për Punë të Jashtme dhe kryeministrin Zoran Zaev në Bruksel dhe sigurisht ka dashur që të vijë këtu që të vërtetohet para se gjithash për një dialog, njëherë me pozitën e më shumë me opozitën, për të parë si qëndrojnë punët, a ekziston ndonjë mundësi për dialog, për bashkëpunim ndërmjet pozitës dhe opozitës”, ka deklaruar Ruzhin.

Ai mes tjerash shprehet se Hahn dëshiron të informohet nga afër edhe për arritjet e qeverisë në dhe reformat politike që kanë ndërmarrë.

”Kësaj here mendoj se vjen me dy qëllime: njëra është se të shohë, dhe të konfirmon arritjet e Qeverisë deri më tani në reformat politike që kanë ndërmarrë, Kurse në anën tjetër dëshiron që ta dijë si është gjendja aktuale dhe a ekziton ndonjë mundësi që të ndihmojnë, në njëfarë mënyre që të jenë lidhja ndërmjet pozitës dhe opozitës”, ka përfunduar për Zhurnal, ish Ambasadori I Maqedonisë në NATO, Nano Ruzhin.

Ruzhin gjithashtu nuk e largon edhe faktorin tjetër se Hahn vjen për të parë gjendjen aktuale në VMRO-DPMNE, se në çfarë pozicione është dhe çfarë po ndodh në këtë parti.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 14.11.2017, 16:50  | I.XH | 942 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Incident në zyrën e kryetares së Haraçinës, Milikije Halimi
Keriman me të dashurin super seksi vishet njëjtë, e habisin një qytet
« Lajmi i fundit » Të shtëna me armë në Çair, vritet një person e plagoset një tjetër
Mblidhet kryesia qendrore e Aleancës për Shqiptarët
"Vëllau" i madh i Qeverisë BDI, shumë pasiv
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.