Deklarata e eurokomisarit Han për gjuhën shqipe jo diplomatike, barazia gjuhësore një..
Sela: Ministri i Shëndetësisë duhet ti takojë Aleancës
VMRO 50, LSDM 5 dhe Besa me 2 amandamente për ligjin e gjuhëve
Për 10-vjetorin e ITSHKSH-së promovohet pulla me portretin e Faik Konicës
Xhaferi porosi Ademit dhe Manojllovskit: Nëse doni të flisni për Tetovën, shkoni në Tetovë!
dzaferi-mikrofoni_1.jpg

Shkup, 14 nëntor - Pas debatit të gjatë në sallën e Kuvendit mes deputetit të BDI-së, Xhevat Ademi dhe atij nga VMRO-DPMNE, Goran Manojllovski, nëse ka numër të mjaftueshëm të funksionarëve maqedonas në Tetovë, kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi me mbyllje të mikrofonit ua ndërpreu debatin me çka u tha që nëse duan të bisedojnë për çështje të tilla atëherë duhet të ulen në ndonjë kafene në Tetovë, njofton Zhurnal.

Goran Manojllovski në drejtimin e tij për Ligin për përdorimin e gjuhëve tha se ky vendim ligjor nuk është i zbatueshëm, nuk do ti afrojë maqedonasit dhe shqiptarët mirëpo përkundrazi do të krijojë mosbesim dhe frikë tek qytetarët nga dy komunitetet etnike.

Xhevat Ademi nga ana tjetër replikoi se këto akuza që i bënë Manojllovski nuk janë të vërteta, gjegjësisht se në Tetovë, ka mjaftueshëm funksionarë maqedonas në pozita kyçe./Zhurnal.mk

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 14.11.2017, 15:43  | Z.H. | 8,384 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Tragjedi në Tetovë: 25-vjeçari i ka dhënë fund jetës duke u hedhur nga çatia e shtëpisë (Foto)
Harrojini dhimbjet e shpinës dhe nyjeve me këtë recetë
Mihrije Braha votoi, po a e dini me çfarë veshje shkoi atje? (Foto)
Gruevski: Do të kthehen të gjitha përmendoret të cilat do të rrënohen ose dislokohen
Bleona e shtrirë në shtrat, por ja kush është pranë saj (Foto)
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.