Gratë-Të pasionuara pas purove (VIDEO)
"Vëllau" i madh i Qeverisë BDI, shumë pasiv
Shtetësia e Maqedonisë, së shpejti vetëm me një dëshmi mund të merret
Kontrolle të rrepta për policinë e burgjeve, në procedur ndryshime ligjore
« Ekspertët » Huamarrja e paraljmëruar nuk është me rrezik
ekspertet_5.jpg

Shkup, 14 nëntor - Pjesën më të madhe të mjeteve të nevojshme për huamarrje, Qeveria patjetër t’i huazojë nga kreditorë vendor, për të ulur financimin e jashtëm. Ky është qëndrimi i profesorëve universitar rreth paralajmërimit për huamarrje të reja të shtetit gjatë vitit të ardhshëm. Sipas profesorit Nikolla Popovski, borxhi i ri i paralajmëruar prej 670 milion euro për vitin 2018 në fakt është marrje e kredive të reja për kthimin e kredive të vjetra.

"Kjo, e dini si është… merrni borxh sot 300 milion, për një muaj të kthehet borxh i vjetër me këtë shumë dhe netoja është zero. Mbetet vetëm borxhi i ri, ose rreth 2.7% nga Prodhimi Bruto Vendor", deklaroi profesori universitar Nikola Popovski.

Popovski rekomandon që të ndiqen projeksionet dhe të ulet borxhi publik.

"Në 3-4 vitet e ardhshme nëse ulim nga 1% në vit, nëse kemi deficit më të vogël, ndërsa norma e rritjes së Prodhimit Bruto Vendor pak të shënojë ngritje. Do të thotë në mënyrë statistikore do të shkurtojmë nga dy baza. Do të rritet PBV-ja, ndërsa do të ulet borxhi i ri dhe do të ktheheshin diku 35 deri 40% dhe kjo duhet të mbahet në pesë vitet e ardhme", rekomandon Nikola Popovski.

Sipas të dhënave të publikuara në propozim – buxhetin e vitit të ardhshëm ndaj kreditorëve të huaj duhet të kthehen 170 milion euro, ndërsa 200 milion euro shteti i ka borxh në tregun vendor financiar. /AlsatM

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 14.11.2017, 16:37  | Xh.I. | 672 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Incident në zyrën e kryetares së Haraçinës, Milikije Halimi
« Lajmi i fundit » Të shtëna me armë në Çair, vritet një person e plagoset një tjetër
Keriman me të dashurin super seksi vishet njëjtë, e habisin një qytet
Mblidhet kryesia qendrore e Aleancës për Shqiptarët
"Vëllau" i madh i Qeverisë BDI, shumë pasiv
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.