Kryeministri dhe ministrat nesër për herë të parë do të përgjigjen në pyetjet e deput..
Zaev: Modeli për të ardhmen fillon me respektimin e të gjithëve
Anëtarësimi i shpejt i Serbisë në BE, "cunami" për Maqedoninë dhe rajonin
Flamuri i Kosovës me emër të Greqisë, kështu mësojnë nxënësit shqiptarë në Maqedoni
DPHM: Shiu në ditët në vijim do ta rrisë nivelin e lumenjve
133965358.jpg
Shkup, 14 nëntor - Të reshurat e shiut të cilat në dy ditët në vijim vende-vende pritet të arrijnë edhe mbi 70 litra në metër katror do të shkaktojnë rritje të niveleve të lumenjve të cilat ende janë nën mesataren për nëntorin.

 

 

Nga DPHM informojnë se rritja e nivelit pritet në të gjitha nivelet në vend, veçanërisht tek rrjedhjet më të vogla me sipërfaqe të vogla të kullimit tek të cilat më shpejt formohet rrjedhja.

 

 

"Nëse realizohen parashikimet dhe vende-vende bien mbi 70 l/m2 është e mundur të vihet deri në rritje të konsiderueshme të nivelit dhe mbushjes së shtretërve të lumenjve më të vegjël, ndërsa në disa vende është e mundur të ketë edhe rrjedhje lokale, para së gjithash në rrjedhat më të vogla. Tek lumenjtë më të mëdhenj me sipërfaqe rrjedhëse më të mëdha pritet rritje e nivelit të tyre, por ato do të kishin kapacitet të madh të mjaftueshëm t'i pranojnë këto të reshura pa mundësi për rrjedhjen e tyre", thonë nga DPHM.

 

Nga atje paralajmërojnë në lëvizje të kujdesshme krahas rrjedhave, veçanërisht krahas atyre të vogla dhe ndjekje vigjilente të gjendjes në ditët në vijim.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 14.11.2017, 20:00  | T.E. | 375 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Ndihma për shpirtin e atdhetarit të mbuluar me flamurin kuq e zi, duhet të jetë ndihmë për sakrificat e tij
Anëtarësimi i shpejt i Serbisë në BE, "cunami" për Maqedoninë dhe rajonin
Komuna e Çairit me thirrje publike për banorët e saj
Brukseli me kritikat e para për qeverinë e re
Vrasje mes familjes së dhëndrit dhe nuses për emrin e fëmijës
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.