BE dhe NATO do të ngelin "ëndërr" për Maqedoninë nëse nuk zgjidhen problemet kolektiv..
« Analizë » Pribe, kërkon vullnet politik për ta ndarë politikën nga gjyqësori
Arka shtetërore nga e hëna "hapet" në Parlament
Tajani: Integrimi i Ballkanit në BE është prioritet
Festivali ndërkombëtar i dramës për persona me dhe pa handikap
fest_21.jpg
Loading...

Shkup, 14 nëntor-  Festivali ndërkombëtar i dramës për persona me dhe pa handikap fillon sot në Teatrin e Dramës në Shkup në organizim të Shoqatës së qytetarëve për promovim dhe zhvillim të rajoneve "Bota e të ndryshmëve ndërkaq të barabartëve" nga Shkupi.

Në kuadër të programit do të ketë disa shfaqje, interpretimi i të cilave sot fillon në orën 11:00.

Në festival do të marrin pjesë grupe amatore të aktorëve nga Maqedonia, Bullgaria, Bosnja e Hercegovina, Kosova, Serbia, Kroacia dhe të tjera. Në kuadër të programit shfaqjet nesër do të fillojnë në orën 10:30 dhe do të jenë të karakterit garues, ndërsa më 16 nëntor në mesditë në teatrin popullor të Maqedonisë në pjesën reviale do të ndahen çmimet.

Ky është festivali i vetëm i këtij lloji në Ballkan dhe është i shoqëruar me shoqërim dhe këmbim të përvojave. Këto aktivitete kanë për qëllim ta rrisin inkluzionin e personave me invaliditet me persona të tjerë në aktivitete kulturore, ata ta kenë mundësinë më lehtë dhe më aktivisht të kyçen në shoqëri dhe komunitet, t'u hapen dyert për shprehje kreative, të kultivohet potenciali i tyre dhe të avancohet cilësia e tyre e jetës.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 14.11.2017, 09:14  | L.E. | 308 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Tragjedi e rëndë në Tetovë, vdes një vajzë e vogël
U nda me të fejuarin pak ditë përpara dasmës, Big Mama tregon arsyet
Një fshat në Zvicër ofron 70 mijë franga për të huajt që janë të gatshëm të jetojnë aty, të paktën për një dekadë!
Ministria e Shëndetësisë publikon kandidatët për drejtor në spitale, ja emrat në të gjithë vendin
A flet deklarata e Ziadin Selës që ASH ka humbur Ministrinë e Shëndetësisë?!
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.