BE dhe NATO do të ngelin "ëndërr" për Maqedoninë nëse nuk zgjidhen problemet kolektiv..
« Analizë » Pribe, kërkon vullnet politik për ta ndarë politikën nga gjyqësori
Arka shtetërore nga e hëna "hapet" në Parlament
Tajani: Integrimi i Ballkanit në BE është prioritet
BE do të formojë grup ekspertësh kundër lajmeve të rreme
thumbs_b_c_8b9c1a4682c11fde4d76490488898d7b.jpg

Bashkimi Evropian (BE) ka marrë vendim për të ngritur një grup ekspertësh të nivelit të lartë për të luftuar kundër lajmeve të rreme dhe dezinformatave në internet, transmeton Anadolu Agency (AA).

 

Siç njoftohet në një deklaratë me shkrim nga Komisioni Evropian, grupi që do të përbëhet nga akademikë, përfaqësues të organizatave të shoqërisë civile dhe organeve mediatike, do të kryejë hulumtime në lidhje me lajmet e rreme dhe dezinformatat dhe do të pranojë edhe mendimin e opinionit publik.

 

Po ashtu, thuhet se rezultatet e hulumtimit do të kontribuojnë në krijimin e strategjisë së BE-së në luftën kundër lajmeve të rreme.

 

Në deklaratë është cituar edhe Zëvendëspresidenti i Parë i Komisionit Evropian, Frans Timmermans, i cili ka paralajmëruar se përhapja e informacioneve dhe dezinformatat kanë arritur në përmasa të jashtëzakonshme.

 

"Prandaj, qytetarëve tanë duhet t'u ofrojmë mjete të cilat do të mundësojnë që ata t'i detektojnë lajmet e rreme, që do të rrisin besimin në internet dhe që do t'u ndihmojnë atyre në përdorimin e informacioneve të marra", ka thënë Timmermans.

 

Ndryshe, ky vendim vjen pasi në muajin korrik, Parlamenti Evropian kishte firmosur një projekt-rezolutë me të cilën kërkohej që Komisioni të iniconte punime lidhur me lajmet e rreme.

 

Në projekt-rezolutë kërkohej hulumtimi i mjeteve ligjore lidhur me çështjen dhe përcaktimi i ndryshimeve ligjore për pengimin e përhapjes së lajmeve të rreme.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 14.11.2017, 09:07  | Z.H. | 340 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Tragjedi e rëndë në Tetovë, vdes një vajzë e vogël
U nda me të fejuarin pak ditë përpara dasmës, Big Mama tregon arsyet
Një fshat në Zvicër ofron 70 mijë franga për të huajt që janë të gatshëm të jetojnë aty, të paktën për një dekadë!
Ministria e Shëndetësisë publikon kandidatët për drejtor në spitale, ja emrat në të gjithë vendin
A flet deklarata e Ziadin Selës që ASH ka humbur Ministrinë e Shëndetësisë?!
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.