BE dhe NATO do të ngelin "ëndërr" për Maqedoninë nëse nuk zgjidhen problemet kolektiv..
« Analizë » Pribe, kërkon vullnet politik për ta ndarë politikën nga gjyqësori
Arka shtetërore nga e hëna "hapet" në Parlament
Tajani: Integrimi i Ballkanit në BE është prioritet
Ja për sa do të rriten çmimet e naftës që të mbushet buxheti shtetëror?
naftaa_1.jpg

 

Shkup, 2 nëntor- Në kuadër të buxhetit për vitin 2018 janë planifikuar të ardhura toale në vlerë prej 193,5 miliardë denarë, respektivisht një rritje prej  4,7 përqind në krahasim me vitin aktual. Defiçiti buxhetor do të jetë 18,2 miliardë denarë, respektivisht 2.8% nga PBV, transmeton Zhurnal. 

Financimi i defiçitit do të jetë nga burime të brendshme dhe burime të jashtme. Po rishikohet mundësia që të lëshojë Eurobonde nëse kushte e tregut janë të favorshme për vendin tonë sepse qëllimi kryesor i Qeverisë është që qytetaret të kenë më pak borxhe. 

Nuk do të ketë ndryshime të mëdha tatimore për vitin 2018, sepse ato pritet të realizohen në vitin 2019. Megjithatë do të ketë rritje të akcizës për naftës për 3 denarë, që pritet të ketë efekt në buxhet, respektivisht pritet të mblidhen 1,6 miliardë denarë në buxhet dhe 350 milionë denarë për TVSH. Çmimi i shitjes me pakicë të naftës do të rritet për 3,54 denarë. 

Investime kapitale do te ketë edhe në arsim dhe shëndetësi, ndërsa planifikohet të ketë rrijte të pagave për 5 përqind në shëndetësi, arsim, çerdhe dhe ushtrinë, si dhe rritje të pensionve dhe rritje të kompenzimeve socaile. 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 02.11.2017, 10:59  | L.E. | 10,007 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Tragjedi e rëndë në Tetovë, vdes një vajzë e vogël
U nda me të fejuarin pak ditë përpara dasmës, Big Mama tregon arsyet
Një fshat në Zvicër ofron 70 mijë franga për të huajt që janë të gatshëm të jetojnë aty, të paktën për një dekadë!
Ministria e Shëndetësisë publikon kandidatët për drejtor në spitale, ja emrat në të gjithë vendin
A flet deklarata e Ziadin Selës që ASH ka humbur Ministrinë e Shëndetësisë?!
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.