Shtetësia e Maqedonisë, së shpejti vetëm me një dëshmi mund të merret
« INSIDE » “Ku është shtabi i xhihadistëve në Maqedoni?”
Zaev: Qytetarët do të marrin përgjigje për “Sopotin”, “Monstrën”, “Lagjen e Trimave, ..
« Analistët » "Tvrdokornat" të revoltuar ndaj VMRO-së sepse kjo parti nuk formoi Qeverinë
Bogov: Rriitja e akcizës për naftë nuk do të ndikojë dukshëm në inflacion
133944564.jpg

Shkup, 2 nëntor - Rritja e paralajmëruar e akcizës për naftë prej tre denarëve nga janari i vitit 2018 sipas guvernatorit të Bankës Popullore të Republikës së Maqedonisë, Dimitar Bogov, nuk do të ketë ndikim më të dukshëm në inflacionin, i cili sipas BPRM-së do të arrijë dy për qind.

"Kemi pasur informacione për ndryshime të akcizës, por në projeksionin tonë nuk është marrë parasysh, sepse nuk kemi pasur numër konkret. Kemi bërë vlerësim të shpejtë dhe mendojmë se efekti i drejtpërdrejtë nuk është shumë i madh. Indirekt në këtë moment nuk mund të vlerësojmë, sepse nafta përdoret në një pjesë të mirë të ekonomisë si një input. Megjithatë, ne mbetemi në projeksionin prej dy për qind dhe mendojmë se nuk do të ketë prishje më të dukshme, theksoi Bogov.

BPRM, siç  pubikoi sot e projekton inflacionin në 1,3 për qind në vitin 2017 dhe dy për qind në vitin 2018 dhe 2019.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 02.11.2017, 20:41  | T.E. | 506 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Incident në zyrën e kryetares së Haraçinës, Milikije Halimi
Keriman me të dashurin super seksi vishet njëjtë, e habisin një qytet
Bexheti: Peshorja e Taravarit është më e saktë në zgjedhje
« Video » Pas 6 vitesh, Ramkovski gjenë A1 në një katrahurë të vërtetë
« Raportet e mira Maqedoni - Bullgari » Bullgarët janë aleatë tradicional të shqiptarëve, Bullgaria shteti i vetëm ortodoks në Ballkan që ka njohur Kosovën
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.