BE dhe NATO do të ngelin "ëndërr" për Maqedoninë nëse nuk zgjidhen problemet kolektiv..
« Analizë » Pribe, kërkon vullnet politik për ta ndarë politikën nga gjyqësori
Arka shtetërore nga e hëna "hapet" në Parlament
Tajani: Integrimi i Ballkanit në BE është prioritet
Këto panele të tejdukshme do të jenë e ardhmja e energjisë?
panele.jpg
Loading...

Panelet dhe dritaret diellore që gjenerojnë energji diellore janë disa gjëra që njerëzit kanë krijuar për të përfituar nga dielli, dhe tani një ekip i inxhinierëve nga Universiteti Shtetëror Michigan (MSU) kanë propozuar përdorimin e paneleve diellore transparente.

Kombinuar me panele çatie, mbështetja jonë në lëndët djegëse fosile mund të zvogëlohet ndjeshëm dhe do të ishim pranë përmbushjes së kërkesës së lartë të energjisë elektrike të një vendi si Amerika.

Udhëhequr nga Richard Lunt, Profesor i Profesor i Inxhinierisë Kimike dhe Shkencave të Materialeve MSU në MSU, u krijua një koncentrues diellor transparent që mund të gjeneronte energji diellore në çdo sipërfaqe të qartë pa ndikuar në pamje. Në teori, kjo teknologji mund të aplikohet në telefonat celularë, dritaret, ndërtesat dhe makinat.

“Qelizat diellore shumë transparente përfaqësojnë valën e së ardhmes për aplikimet e reja diellore”, tha Lunt. “Ne analizuam potencialin e tyre dhe pamë se duke mbledhur vetëm dritën e padukshme, këto pajisje mund të ofrojnë një potencial të ngjashëm të prodhimit të energjisë si diellore në kulme, duke ofruar funksionalitete shtesë për të rritur efikasitetin e ndërtesave, makinave dhe elektronikës mobile”.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 06.11.2017, 10:24  | L.E. | 396 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Tragjedi e rëndë në Tetovë, vdes një vajzë e vogël
U nda me të fejuarin pak ditë përpara dasmës, Big Mama tregon arsyet
Një fshat në Zvicër ofron 70 mijë franga për të huajt që janë të gatshëm të jetojnë aty, të paktën për një dekadë!
Ministria e Shëndetësisë publikon kandidatët për drejtor në spitale, ja emrat në të gjithë vendin
A flet deklarata e Ziadin Selës që ASH ka humbur Ministrinë e Shëndetësisë?!
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.