Kryeministri dhe ministrat nesër për herë të parë do të përgjigjen në pyetjet e deput..
Zaev: Modeli për të ardhmen fillon me respektimin e të gjithëve
Anëtarësimi i shpejt i Serbisë në BE, "cunami" për Maqedoninë dhe rajonin
Flamuri i Kosovës me emër të Greqisë, kështu mësojnë nxënësit shqiptarë në Maqedoni
"Dokumenti më i rëndësishëm i 100 viteve të fundit" do të shfaqet për herë të parë në Britani të Madhe
doc_8.jpg
Loading...

Posteri i Leninit që shpalli rrëzimin e qeverisë ruse në nëntor të vitit 1917 do të jetë pjesë e një ekspozite të re në Tate Modern këtë javë, shkruan The Independent, përcjellë KultPlus.

Një nga dokumentet më të rëndësishme historike të shekullit të kaluar do të shfaqet për herë të parë në Britaninë e Madhe, zbulon ekskluzivisht “The Independent”. Pikërisht njëqind vjet, pasi Revolucioni Rus i vuri në lëvizje ngjarjet që do të ndryshonin përgjithmonë historinë ruse dhe atë botërore, letra që solli fillimin e komunizmit.

Ky dokument që është një poster i shkruar nga Lenini, i cili kishte shpallur përmbysjen e qeverisë ruse, e që ishte një nga vetëm disa qindra posterët që u shtypën nga bolshevikët që ishin kapur në tabela njoftimi ose kishin qenë të ngjitura në muret e Petrogradit (Shën Petersburg) më 7 nëntor 1917 ( 25 tetor në kalendarin e vjetër rus).

Siguruar nga Tate vitin e kaluar, ajo do të jetë në shfaqje si pjesë galerisë “Red Star” mbi ekspozitën e Rusisë, e cila hapet për publikun këtë të mërkurë, më 8 nëntor. Shfaqja, e titulluar “Revolucioni në Kulturën Vizuale, 1905-1955” – do të jetë ekspozita kryesore e Britanisë së Madhe që përputhet me qindvjeçarin e Revolucionit të Tetorit të Rusisë që i bie të jetë këtë javë. Poster historik, i titulluar “Për qytetarët e Rusisë” njoftoi se “qeveria e përkohshme është rrëzuar”.

Ai i tha publikut se “pushteti shtetëror ka kaluar në duart e organit të sovjetikëve të Petrogradit, të Deputetëve, të Punëtorëve dhe Ushtarëve -dhe se “shkaku për të cilin njerëzit kanë luftuar – domethënë, oferta e menjëhershme e paqes demokratike, heqja e pronësisë së tokës, kontrolli i punëtorëve mbi prodhimin dhe krijimi i pushtetit sovjetik – është siguruar “,duke përfunduar me fjalët” Rroftë revolucionin e punëtorëve , ushtarëve dhe fshatarëve! ”

Posteri i dytë shpalli një dekret, të propozuar nga Lenini, duke vënë të gjithë tokën dhe ndërtesat e Rusisë në pronësi publike, por me vendimin se ato ende mund kultivohen nga familjet, komunitetet ose kooperativat. Kjo ishte shpallja e parë e pronësisë publike në shkallë të gjerë në historinë botërore. Ky dokument historik njoftoi heqjen e të gjithë pronësisë së tokës private dhe i dha të gjitha pronat private tokësore, monistike dhe tokën e kishave (bagëtitë, pajisjet dhe ndërtesat e tyre) për komunitetet fshatare lokale.

Gjithashtu në këtë ekspozitë do të shfaqet një numër i madh i librave, revistave, fotografive dhe disa pikturave (që përfaqësojnë kulturën vizuale sovjetike) si dhe fotografitë që përshkruajnë aspektet e historisë sovjetike. Midis këtyre imazheve historike janë një seri fotosh të policëve të të burgosurve politikë (kryesisht trockistë, anarkistë, nacionalistë ukrainas dhe me të vërtetë bolshevikë), shumë prej të cilëve u ekzekutuan edhe gjatë viteve të Stalinit./KultPlus.com

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 06.11.2017, 11:47  | L.E. | 622 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Ndihma për shpirtin e atdhetarit të mbuluar me flamurin kuq e zi, duhet të jetë ndihmë për sakrificat e tij
Anëtarësimi i shpejt i Serbisë në BE, "cunami" për Maqedoninë dhe rajonin
Komuna e Çairit me thirrje publike për banorët e saj
Brukseli me kritikat e para për qeverinë e re
Vrasje mes familjes së dhëndrit dhe nuses për emrin e fëmijës
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.