Shtetësia e Maqedonisë, së shpejti vetëm me një dëshmi mund të merret
« INSIDE » “Ku është shtabi i xhihadistëve në Maqedoni?”
Zaev: Qytetarët do të marrin përgjigje për “Sopotin”, “Monstrën”, “Lagjen e Trimave, ..
« Analistët » "Tvrdokornat" të revoltuar ndaj VMRO-së sepse kjo parti nuk formoi Qeverinë
Broadcom ofron 130 miliard dollar për Qualcomm
bro.jpg
Loading...

Prodhuesi i çipeve Broadcom zbuloi ditën e sotme një ofertë me vlerë 130 miliard dollar për Qualcomm, një marrëveshje e cila nëse finalizohet me sukses mund të jetë më e madhja në historinë e teknologjisë.

Sipas propozimeve të Broadcom, aksionerët e Qualcomm do të përfitojnë 70 dollar për aksion, 60 dollar në kesh dhe 10 dollar aksione në Broadcom.

Kjo do e vlerësonte Qualcomm plot 103 miliard dollar. Sipas Financial Times, Qualcomm pritet të refuzojë ofertën e cila është tejet e ulët.

Broadcom tha se oferta vlen pavarësisht nëse Qualcomm finalizon blerjen e NXP. Në mbyllet me sukses, marrëveshja do të ishte më e madhja në historinë e teknologjisë dhe do të krijonte një kompani 200 miliard dollarëshe.

Burime të afërta me çështjen thanë se për bordin drejtues të Qualcomm, 70 dollar për aksion është shumë larg asaj që kishin pritur.

Oferta konsiderohet si oportuniste sepse aksionet e Qualcomm kanë rënë ndjeshëm që kur nisi beteja me Apple. Në 2014-ën, aksionet vlerësoheshin me 81.97 dollar.

Gjithashtu nëse Qualcomm merr aprovimin nga autoritetet për blerjen e NXP, aksionet e saj do të ishin më lart sesa ofron Broadcom. /PCWorld Albanian

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 06.11.2017, 15:54  | L.E. | 261 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Incident në zyrën e kryetares së Haraçinës, Milikije Halimi
Keriman me të dashurin super seksi vishet njëjtë, e habisin një qytet
Bexheti: Peshorja e Taravarit është më e saktë në zgjedhje
« Video » Pas 6 vitesh, Ramkovski gjenë A1 në një katrahurë të vërtetë
« Raportet e mira Maqedoni - Bullgari » Bullgarët janë aleatë tradicional të shqiptarëve, Bullgaria shteti i vetëm ortodoks në Ballkan që ka njohur Kosovën
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.