BE dhe NATO do të ngelin "ëndërr" për Maqedoninë nëse nuk zgjidhen problemet kolektiv..
« Analizë » Pribe, kërkon vullnet politik për ta ndarë politikën nga gjyqësori
Arka shtetërore nga e hëna "hapet" në Parlament
Tajani: Integrimi i Ballkanit në BE është prioritet
Muaji i trashëgimisë shqiptare në Kanada tashmë me stemë zyrtare
stema_3.jpg
Loading...

Muaji nëntor, që njihet ndryshe si muaji i shqiptarëve në Kanada, tashmë ka stemën zyrtare me të cilën identifikohet.

Në sajë të organizatës Shoqata e Bashkësisë Shqiptaro-Kanadeze me qendër në Toronto dhe lobueses, Ruki Kondaj, nëntori festohet në Ontario si Muaji i Trashëgimisë Shqiptare.

Kryeministrja e Provincës së Ontarios, Hon. Kathleen Wynne, në përshëndetjen e saj dërguar komunitetit shqiptar ka nënvizuar rëndësinë e kontributit të shqiptarëve.

“Muaji i trashëgimisë shqiptare është një kohë për t’i dhënë haraç komunitetit shqiptar. Duke u bërë pjesë e historisë tonë të suksesit multikulturor, anëtarët e këtij komuniteti dinamik vazhdojnë të ndihmojnë në krijimin dhe forcimin e Ontarios. Jam shumë mirënjohëse për kontributin e tyre të shumëpritur në jetën shoqërore, ekonomike dhe kulturore të krahinës sonë”, deklaron kryeministrja.

Në 2015-ën, politikania dhe anëtarja e Asamblesë Legjislative të Ontarios, Laura Albanese, shpalli në parlamentin e Ontarios në Kanada muajin e shqiptarëve.

Prej dy vitesh festime të shumta, komuniteti shqiptar organizon takime dhe festime në nder të kulturës dhe traditave të vendit.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 06.11.2017, 16:17  | L.E. | 895 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Tragjedi e rëndë në Tetovë, vdes një vajzë e vogël
U nda me të fejuarin pak ditë përpara dasmës, Big Mama tregon arsyet
Një fshat në Zvicër ofron 70 mijë franga për të huajt që janë të gatshëm të jetojnë aty, të paktën për një dekadë!
Ministria e Shëndetësisë publikon kandidatët për drejtor në spitale, ja emrat në të gjithë vendin
A flet deklarata e Ziadin Selës që ASH ka humbur Ministrinë e Shëndetësisë?!
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.