Gratë-Të pasionuara pas purove (VIDEO)
"Vëllau" i madh i Qeverisë BDI, shumë pasiv
Shtetësia e Maqedonisë, së shpejti vetëm me një dëshmi mund të merret
Kontrolle të rrepta për policinë e burgjeve, në procedur ndryshime ligjore
Mbështetje për zhvillim të sipërmarrësisë sociale
social_2.jpg

Shkup, 7 nëntor- Vendosja e bazës së parë të të dhënave të ndërmarrjeve sociale në vend, bashkëpunimi më i mirë, kapacitetet dhe rrjetëzimi mes të gjitha institucioneve të përfshira në krijimin e politikave për sipërmarrësi sociale, përfshirje e ndërmarrjeve sociale në masat aktive të tregut të punës dhe përforcim i potencialit të ndërmarrjeve ekzistuese sociale në vend.

Këto janë pjesë e qëllimeve të arritura me projektin "Nxitje e sipërmarrësisë sociale" të financuar nga Bashkimi Evropian, rezultatet e të cilëve do të promovohen sot në konferencën përfundimtare në Shkup.

Në kuadër të projektit janë zbatuar numër i madh i aktiviteteve për angazhim të të rinjve dhe studentëve në sipërmarrësinë sociale dhe ngritje të ndërgjegjës për ndërmarrjet sociale mes institucioneve publike, ndërmarrjeve private, universitete, shoqërinë civile dhe opinionin më të gjerë.

Projekti është realizuar në periudhën prej 18 maj të vitit 2016 deri më 17 nëntor të vitit 2017. Është implementuar nga ana e EPTISA në konsorciumin me OSB dhe Ekspertizë Francë, ndërsa në partneritet me Ministrinë e Punës dhe Politikës Sociale.

Në konferencë do të mbajnë fjalim edhe ministra e Punës dhe Politikës Sociale Milla Carovska, shefi për bashkëpunim i Delegacionit të bashkimit Evropian, Nikolla Bertolini, si dhe Barbara Sadovska, lidere projektuese e ekipit. 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 07.11.2017, 09:02  | L.E. | 699 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Incident në zyrën e kryetares së Haraçinës, Milikije Halimi
Keriman me të dashurin super seksi vishet njëjtë, e habisin një qytet
« Lajmi i fundit » Të shtëna me armë në Çair, vritet një person e plagoset një tjetër
Mblidhet kryesia qendrore e Aleancës për Shqiptarët
"Vëllau" i madh i Qeverisë BDI, shumë pasiv
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.