BE dhe NATO do të ngelin "ëndërr" për Maqedoninë nëse nuk zgjidhen problemet kolektiv..
« Analizë » Pribe, kërkon vullnet politik për ta ndarë politikën nga gjyqësori
Arka shtetërore nga e hëna "hapet" në Parlament
Tajani: Integrimi i Ballkanit në BE është prioritet
Telekomi i i Maqedonisë me fitim neto të rritur
telekom_3.jpg

Shkup, 9 nëntor- Të ardhurat nga shitja në Telekomin  e Maqedonisë sha Shkup në nëntë muajt e parë të këtij viti arrijnë 7.657 milionë denarë, që paraqet ulje për 2,2, për qind në krahasim me muajin e njëjtë të vitit të kaluar.

Në periudhën janar-shtator të këtij viti kjo kompani telekomunikuese ka evidentuar fitim neto në vlerë prej 1.159 milionë denarësh, gjegjësisht për 62,4 për qind më shumë në krahasim me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar, tregojnë rezultatet e raporteve financiare të parishqyrtuara që i bëri të ditur sot TM-ja.

Në fund të nëntë muajve të parë të këtij viti TM ka 59,2 për qind pjesëmarrje në treg në segmentin e telefonisë fiskale dhe pjesë prej 45,1 për qind në pjesën e internetit me shtrirje të gjerë, konform të dhënave të internetit. Megjithëse të ardhurat nga shërbimet zanore në telefoninë fikse janë ulur për 10,5 për qind krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2016, me numrin prej 211.000 shfrytëzuesve Telekomi i Maqedonisë e ka ruajtur pozitën udhëheqëse në tregun e shërbimeve fikse zanore, thuhet në kumtesë.

Në tregun e telefonisë celulare, ndërkaq, kompania ka pjesëmarrje prej 49,3 për qind, me ç'rast  për 4,5 për qind janë ulur të ardhurat nga shërbimet celulare zanore, ndërsa për 2,2 për qind janë rritur të ardhurat nga shërbimet jo-zanore.

TM vërej rritje  prej shtatë për qind në pjesën e  IPTV dhe bazës prej 114,2 mijë shfrytëzues.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 09.11.2017, 13:23  | L.E. | 536 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Tragjedi e rëndë në Tetovë, vdes një vajzë e vogël
U nda me të fejuarin pak ditë përpara dasmës, Big Mama tregon arsyet
Një fshat në Zvicër ofron 70 mijë franga për të huajt që janë të gatshëm të jetojnë aty, të paktën për një dekadë!
Ministria e Shëndetësisë publikon kandidatët për drejtor në spitale, ja emrat në të gjithë vendin
A flet deklarata e Ziadin Selës që ASH ka humbur Ministrinë e Shëndetësisë?!
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.