Gratë-Të pasionuara pas purove (VIDEO)
"Vëllau" i madh i Qeverisë BDI, shumë pasiv
Shtetësia e Maqedonisë, së shpejti vetëm me një dëshmi mund të merret
Kontrolle të rrepta për policinë e burgjeve, në procedur ndryshime ligjore
Promovim i fjalorit për fëmijë Shqip-maqedonisht/Maqedonisht-shqip
fjalor.jpg
Loading...

Shkup, 9 nëntor- Fjalori i parë i ilustruar Shqip-maqedonisht/Maqedonisht-shqip për fëmijë sot do të prezantohet para nxënësve në SHF "Bratstvo" në komunën e Karposhit.

Fjalorin do të prezantojë komisari i lartë për pakica kombëtare të OSBE-së - Komisariati i lartë për pakica kombëtare (KLPK) Lamberto Zanier.

"Fjalori është në linjë të mbështesë afatgjate të KLPK-së për politika të orientuara ndaj tejkalimit të ndarjeve në sholla dhe në shoqëri si tërësi. Zgjerimi i vëllimit të mjeteve për mësimin e gjuhës për nxënësit e arsimit fillor është drejtpërdrejtë në drejtim të realizimit të këtij qëllimi. Fjalori përmban nga 4.500 terme nga dy gjuhët dhe është marrë nga programi mësimor nga klasat më të larta në arsimin fillor", informojnë nga misioni i OSBE-së në Shkup.

Sqarojnë se përmbahen edhe shqyrtime të shkurta të gramatikës në dy gjuhët dhe një numër i caktuar i ilustrimeve të përshtatura me moshën. është përpunuar nga ekipi i ekspertëve nga Universiteti "Shën Cirili dhe Metodi" në Shkup dhe Universitetit Shtetëror i Tetovës. Fjalori gjithashtu është i disponueshëm onlajn dhe si aplikacion për android dhe ajOS pajisje.

Fjalori për fëmijë është i përgatitur nga KLPK dhe Nansen dialog qendra Shkup, me mbështetje financiare nga qeveria gjermane.

Përveç para nxënësve në SHF "Bratstvo" në Shkup, Fjalori Shqip-maqedonisht/Maqedonisht-Shqip do të prezantohet edhe para nxënësve në SHF "Goce Delçev" nga Gostivari.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 09.11.2017, 13:25  | L.E. | 767 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Incident në zyrën e kryetares së Haraçinës, Milikije Halimi
Keriman me të dashurin super seksi vishet njëjtë, e habisin një qytet
« Lajmi i fundit » Të shtëna me armë në Çair, vritet një person e plagoset një tjetër
Mblidhet kryesia qendrore e Aleancës për Shqiptarët
"Vëllau" i madh i Qeverisë BDI, shumë pasiv
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.