BE dhe NATO do të ngelin "ëndërr" për Maqedoninë nëse nuk zgjidhen problemet kolektiv..
« Analizë » Pribe, kërkon vullnet politik për ta ndarë politikën nga gjyqësori
Arka shtetërore nga e hëna "hapet" në Parlament
Tajani: Integrimi i Ballkanit në BE është prioritet
Sindikata e "Fenit" kërkon që të mos ketë ndërprerje në raportin e punës së të punësuarve
fenit.jpg

Kavadar, 9 nëntor- Të mos ketë ndërprerje të marrëdhënies së punës dhe gjithë kohën deri në momentin e shitjes të kemi status të të punësuarve. Kjo është kërkesa të cilën sot e porositën punëtorët e "Feni industri", ndërsa e komunikoi Dimço Ubavkov, anëtar i Këshillit drejtues të Organizatës sindikale. Punëtorët të pakënaqur nga kjo që disa banka kreditore kërkuan që procedura falimentuese, dy orë e bllokuan rrugën Gradsko-Prilep, nga ora 10 deri në 12.

"Tani kemi ekip në Shkup, në bisedime me zëvendëskryeministrin Koço Angjushev dhe me bankat. Nëse ka diçka pozitive do të zgjidhet situata, nëse jo nesër vazhdojmë me grevë. Tani për neve më me rëndësi është çmimi 13.000 për ton nikël, ndërsa ne nuk punojmë dhe jemi në rrugë. Kërkojmë që zëvendëskryeministri të ndërmerr më shumë detyrimeve që ne të mos mbetemi në rrugë", theksoi Ubavkov.

Dushko Nikollovski, përfaqësues i sindikatës shtoi se nëse duhet, le të ketë falimentim, mirëpo punëtorët të mos dëmtohen dhe të mos mbeten në rrugë. Pa u zgjidhur statusi i tyre, falimentimin nuk e pranojnë. Dëshirojnë të mbajnë statusin e të punësuarve dhe të mos shkojnë nën Entin për punësim.

"Çfarë marrëveshje do të arrijnë bankat Qeveria, investuesit, le të arrijnë marrëveshje. Kemi çmime të volitshme tani, ne kemi punuar me tetë mijë dollarë për ton kur bëheshe humbja, tani është mes 12-13.000, që është profitabile, ndërsa ne mbajmë grevë", tha  Nikollovski.

Ai ishte pa koment për pyetjen nëse ka lojë politike para gjithë rastit, nëse në prapavijë ka njerëz të fuqishëm.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 09.11.2017, 13:27  | L.E. | 383 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Tragjedi e rëndë në Tetovë, vdes një vajzë e vogël
U nda me të fejuarin pak ditë përpara dasmës, Big Mama tregon arsyet
Një fshat në Zvicër ofron 70 mijë franga për të huajt që janë të gatshëm të jetojnë aty, të paktën për një dekadë!
Ministria e Shëndetësisë publikon kandidatët për drejtor në spitale, ja emrat në të gjithë vendin
A flet deklarata e Ziadin Selës që ASH ka humbur Ministrinë e Shëndetësisë?!
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.