Kryeministri dhe ministrat nesër për herë të parë do të përgjigjen në pyetjet e deput..
Zaev: Modeli për të ardhmen fillon me respektimin e të gjithëve
Anëtarësimi i shpejt i Serbisë në BE, "cunami" për Maqedoninë dhe rajonin
Flamuri i Kosovës me emër të Greqisë, kështu mësojnë nxënësit shqiptarë në Maqedoni
Premiera botërore e filmit "Shëruesi" në Festivalin ndërkombëtar të filmit në Selanik
selanik.jpg
Loading...

Filmi me metrazh të gjatë "Shëruesi" i regjisorit maqedonas Gjorçe Stavreski sonte do të ketë premierë botërore në edicionin e 58-të të Festivalit ndërkombëtar të filmit në Selanik.

Në filmin debutant të Stavreskit, i cili është bashkëprodhim maqedonaso-grek, rolet kryesore do t'i luajnë   Blagoj Veselinov, Anastas Tanovski, Aksel Mehmet, Aleksandar Mikiq, Mirosllav Petkoviq, Dime Iliev dhe Simona Dimkovska.

Исцелител филм

Filmi është një tregim për një të ri, i cili do të vjedhë marihuanë nga kriminelë të rrezikshëm që t'i ndihmojë babait të tij të sëmurë,  që do  të sjellë shumë peripeci dhe situata të pazakonta dhe absurde.

Projeksioni  zyrtar i "Shëruesi"-t do të mbahet sonte në sallën "Stavros Tornes" në Selanik, me fillim në  orën 20.30, në suaza të programit "Rishikimi ballkanik". Për nesër është caktuar edhe një projeksion i filmit.

Исцелител филм

Prodhimi i filmave të Stavreskit është në produksion të "Fragment Film" dhe bashkëprodhim i "Grael SA" të Greqisë,, dhe financiarisht  mbështetet nga Agjencia e Filmit të Republikës së Maqedonisë.

Исцелител филм

Festivali i Selanikut është një nga festivalet më të mëdha dhe më të vjetër të filmit në rajonin e Ballkanit. Sivjet ai mbahet nga data 2 e deri më 12 nëntor dhe në programin kryesor garues përfshin debutimin dhe filmat e dytë të autorëve nga e gjithë bota të cilët kanë një qasje subversive. 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 09.11.2017, 09:45  | L.E. | 459 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Ndihma për shpirtin e atdhetarit të mbuluar me flamurin kuq e zi, duhet të jetë ndihmë për sakrificat e tij
Anëtarësimi i shpejt i Serbisë në BE, "cunami" për Maqedoninë dhe rajonin
Komuna e Çairit me thirrje publike për banorët e saj
Brukseli me kritikat e para për qeverinë e re
Vrasje mes familjes së dhëndrit dhe nuses për emrin e fëmijës
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.