Zaev dhe partia e tij do ta përkrahin fuqishëm kandidatin për kryetar komune të BDI-s..
Ministri Taravari dhe Zv/Ministri Transportit dhe Lidhjeve Mehmedi vizituan spitalin..
Dega e BDI-së, Çair: Shumë pluhur për asgjë
Selmani: Fushata e zgjedhjeve lokale është bartur edhe në parlament
Do të regjistrohen prodhuesit individualë të mjaltit
121991205.jpg

Shkup, 28 gusht - Agjencia për Ushqim dhe Veterinari (AUV) paralajmëron regjistrim të prodhuesve të mjaltit dhe deklarimin e tij të detyrueshëm me numër të qartë të theksuar të analizës së zbatuar për siguri dhe cilësi.

Qëllimi i këtij aktiviteti prioritar, siç thotë drejtori i AUV-së Zoran Atanasov, është ngritja e nivelit të sigurisë së konsumatorëve dhe minimizimi i falsifikimit të mjaltit.

Regjistrimi, sipas Atanasov, do të mundësojë kontroll konkret në prodhimtari dhe deponimin e tij në programet për kontroll dhe monitorim të AUV-së.

Bletarët veçmë kanë hyrë në sistem, AUV-ja i ka evidentuar si rritës të bletëve, por në mënyrë shtesë do të njoftohen se duhet të regjistrohen.

Në Maqedoni ka rreth 6.000 rritës të bletëve dhe 240.000 familje të bletëve. Marketet shesin mjaltë prej 13 operatorë të akredituar të cilët blejnë dhe paketojnë, por, nëpër tregjet e gjelbra dhe rrugë masivisht shitet mjaltë nga prodhuesit të cilët nuk janë të regjistruar.

Mjalti në markete, pohon Atanasov, nuk është falsifikat, por ka raste të lëshimit të cilësisë.

Shërbimet inspektuese kanë zbatuar rreth 80 kontrolle të shitjes së mjaltit dhe prodhuesve të bletëve në tregjet e gjelbra dhe në lokacionet adekuate ku shitet ky lloj i prodhimit, ndërsa gjatë verës, kontrolle të përforcuara zbatohen edhe në objektet e shitjes me pakicë në të gjitha vendet e banuara.

Në vitin 2016, nga vendi janë regjistruar edhe 23 eksportues ku në tregjet e huaja janë hedhur në treg 120.390 kilogramë mjaltë me prejardhje nga Republika e Maqedonisë.

Deri te Sektori për Mbrojtje të Konsumatorëve pranë AUV-së vjet janë parashtruar vetëm dy parashtresa nga konsumatorët të cilët kishin të bëjnë me cilësinë e mjaltit. Pas kontrollit të kryer inspektues është konstatuar se parashtresat janë të pabaza

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 28.08.2017, 11:56  | Z.H. | 1,234 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Për herë të parë zëvendës kryetari i Shkupit do të jetë shqiptar, Trajanovski promovon profesor Muhamed Ametin
Tragjedi në Tetovë, trajner i futbollit vdes në trajnim
Albatriti nuk do t’ia falë Meritës për këtë fotografi ‘shokuese’ të tij, që ajo ia ka publikuar
Uragani Maria drejt Republikës Domenikane, flet shqiptari: Jemi futur ..
Kur Blerona bën grim edhe në palestër! (FOTO)
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.