Ganiu, një simpati e merituar edhe në rrjetet so ciale
« Analizë » "Ethet" e zgjedhjeve lokale, liderët për strategjike, kandidatët për tema lokale
Shpërfillje e kërkesave të të rinjve nga partitë politike
Në garë për votat shqiptare, fushata “zbut” edhe Gruevskin
Gjendje kritike me kulturat bujqësore, nuk ka lagështi të mjaftueshme në tokë
ku_10.jpg

Shkup, 29 gusht- Të gjitha kulturat bujqësore pësojnë pasoja nga moti i ngrohtë sepse nuk ka lagështi të mjaftueshme në tokë. Reshjet sot dhe nesër me siguri nuk do ta ndryshojnë situatën drastike nëse intensiteti është i dobët, thonë agrometeorologët.

"Reshjet tani nuk ndryshojnë asgjë, na duhet më shumë shi. Na duhet ujë. Kulturat pranverore dhe të mbjellat janë në gjendje kritike, madje katastrofale, veçanërisht misri. Ato sipërfaqe të cilat nuk janë nën sistemin e ujitjes, diku mund edhe të mos japin prodhim", deklaroi Angelço Angeleski nga DPHM.

Sipas tij, dëme pësojnë edhe vreshtaria dhe pemëtaria.

"Veçmë fillojnë të dehidrojnë kokrrat e rrushit dhe të thahet një pjesë e trungut. Pemët frutore, megjithatë, tani, në gusht, i formojnë lulet. Nëse nuk kanë ujë të mjaftueshëm mund të ndodhë që deri në vitin e ardhshëm të mos japin fryt ose fryti të jetë shumë i vogël", theksoi Angeleski.

Për vlerësim përfundimtar si ndikojnë reshjet ndaj bujqësisë, potencoi, megjithatë, do të duhet të pritet, të përcillet intensitet i tyre gjatë këtyre ditëve.

Ujitja të vazhdojë, është rekomandimi i agrometeorologëve.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 29.08.2017, 09:57  | L.E. | 769 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Zijadin Sela në konventën promovuese: Ku ishin Ali Ahmeti dhe Menduh Thaçi kur u zgjodh kryetari i Parlamentit, Talat Xhaferi
Demiri: Tërheqja e kandidatit të PDSH-së "shitje e votës" për Merkon në Strugë !
Majlinda Zeka ekspozon të pasmet (Foto)
Lokalet, LSDM me billborde në gjuhën shqipe, komenton Ramadani
Era krijon miqësi me Paris Hilton, kjo e fundit i komenton në Instagram (Foto)
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.