Ganiu, një simpati e merituar edhe në rrjetet so ciale
« Analizë » "Ethet" e zgjedhjeve lokale, liderët për strategjike, kandidatët për tema lokale
Shpërfillje e kërkesave të të rinjve nga partitë politike
Në garë për votat shqiptare, fushata “zbut” edhe Gruevskin
Gjithsej 662 persona kanë konkurruar për masën Bujk i ri
133827178.jpg

Shkup, 31 gusht - Përfundoi afati për 10.000 euro të pakthyera mbështetje financiare për bujq të rinj për fillimin e veprimtarisë bujqësore. Sipas Agjencisë për Mbështetje Financiare në Bujqësi dhe në Zhvillimin Rural (AMFBZHR), për masën kanë konkurruar 662 persona.

Siç kumtoi Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave (MBPEU), aplikacionet e arritura tashmë shqyrtohen, që të vërtetohet nëse i plotësojnë kushtet e caktuara në shpallje, ndërsa deri në fillim të tetorit pritet evoluimi të përfundojë. Pastaj, aplikuesve që i kanë plotësuar kushtet, AMFBZHR do t'u japë vendime, pas së cilës pason lidhja e marrëveshjes për mbështetje financiare.

Ata aplikues që nuk kanë plotësuar kushtet e caktuara, do të marrin vendim se janë refuzuar me elaborim të shkaqeve.

Aplikantët, të cilët do të shfrytëzojnë këtë masë, pasi që do ta lidhin marrëveshjen duhet të fillojnë me kryerje të investimeve konform planit të tyre afarist. AMFBZHR do të kryejë kontrolle të rregullta, sa e realizuara në terren është në pajtim me biznes-planin e ofruar të aplikuesit.

"Evoluimi, por edhe ndarja e mjeteve financiare do të zhvillohet me llogaridhënie, në mënyrë profesionale dhe joselektive", potencoi MBPEU.

Kjo masë ekzistoi edhe më parë, por me kritere "i pari i ardhur, i pari i shërbyer".

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 31.08.2017, 13:11  | Xh.I. | 727 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Zijadin Sela në konventën promovuese: Ku ishin Ali Ahmeti dhe Menduh Thaçi kur u zgjodh kryetari i Parlamentit, Talat Xhaferi
Demiri: Tërheqja e kandidatit të PDSH-së "shitje e votës" për Merkon në Strugë !
Majlinda Zeka ekspozon të pasmet (Foto)
Lokalet, LSDM me billborde në gjuhën shqipe, komenton Ramadani
Era krijon miqësi me Paris Hilton, kjo e fundit i komenton në Instagram (Foto)
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.