Në klimën e akuzave të ndërsjella mes partive do të zhvillohet fushata e zgjedhjeve
Debati për ligjin e gjuhëve do të vazhdojë pas zgjedhjeve lokale
« Raste sociale » Situatë e rëndë në familjen tre anëtarëshe Kryeziu
Takim Kocias- Nimic në Nju Jork për çështjen e emrit të Maqedonisë
Ulpiana Lama dekorohet me medaljen "Kalorëse e Urdhrit të Meritës"
ulp_1.jpg
Loading...

Ulpiana Lama është dekoruar sot me medaljen ‘Kalorëse e Urdhrit të Meritës’, marrë nga Presidenca Franceze.

Lama është e para qytetare e Kosovës që e pranon këtë urdhër, këtë e ka shkruar vetë në rrjetin social Facebook ku edhe është falënderuar për këtë njohje të angazhimit e punës së saj.

“E kam të gjallë momentin kur mora kumtin për miratimin e medaljes “Kalorese e Urdhrit te Merites” prej presidencës franceze. Ishte pasdite, ne korrik, 10 muaj pas fillimit të procedurës.
Nuk lidhet gëzimi im vetëm me elementin e rrallësise: po, bëhet fjale për një nderim të lartë. Po, jam e para qytetare e Kosovës që e pranon këtë urdhër. Por sic e permendi edhe Ambasadori, lidhet me reconnaissance/ pranimin, njohjen e kontributit” ka shkruar Lama derisa ka postuar disa fotografi nga ngjarja e cila ka ndodhur sot.

Lama ka komentuar se si në formimin e saj personal kanë luajtur rol sidomos kultura dhe autorët e ndryshmëm francezë të cilët ajo i ka lexuar kohë pas kohe.

“Mesimi i gjuheve te huaja vjen ne menyra te ndryshme.
Per mua kane qene dy momente: nje në moshën 6 ose 7 vjecare kur mamaja ime me detyronte te bëja siesta dhe une bjerrja kohën duke shfletuar nje libër me ilustrime mahnitëse, në një gjuhë që nuk e njihja. Isha e intriguar te kuptoja c’shkruhej. Ime më më tregoi që ishte frëngjisht.
Momenti I dytë lidhet me kohën kur kryeja shkollën tetëvjecare dhe m’u desh te zgjidhja : mes rusishtes dhe frëngjishtes. Nuk e mendova asnjë cast… Dhe kurrë nuk jam penduar për zgjedhjen e bërë.Vizitova sot shkollen franceze te Prishtines. Femije- vajza e djem – qe mesojne prej klases se pare ne gjuhen frenge. Frengjishtja do t’u mundesoje atyre qe te hyjne ne komunikim me nje komunitet te gjere, shume te gjere, potencialisht prej 260 milione njerezish anembane botes. Frengjishtja do t’u mundesoje te shoqerohen, te dialogojne, te bejne humor, shkembejne ide, projekte, vlera.
Te ndertojne miqesi dhe aleanca qe do t’I sherbejne vetes dhe vendit. Kjo eshte historia e marredhenieve Kosove – Francë prej viteve 90 vecanerisht; politika e jashtme franceze eshte bërë gjithnje e me mbeshtetese ndaj Kosoves, fale zhvillimeve globale gjeopolitike po aq edhe lobimit nga kosovare frengjishtfoles, humaniste ne thelb- politikane e diaspore – qe percollen imazhin intelektualist dhe paqedashës.
Për fund, dua të kujtoj kuptimin tjetër të fjalës “reconnaissance” që lidhet me “gratitude”, mirënjohje: Ju jam mirënjohës që keni pritur prej meje më shumë sesa unë kam guxuar te imagjinoj.
Falemnderit!” ka vazhduar postimin Ulpiana Lama. / KultPlus.com

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 12.09.2017, 10:05  | L.E. | 704 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Aksident i rëndë në Sllatinë, përfshihen shumë vetura
Vildane Zeneli provokon nga fitnesi, shfaqë gjoksin (Foto)
Igor Jug i kërcënohet ish kryeministrit Gruevski
Keqkuptimi fantastik i Getit dhe Marinës me dialektet do ju shkrijë së qeshuri
BDI në Shkup, BESA në Tetovë, ASH në Gostivar fillojnë fushatën për zgjedhjet lokale
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.