A do të kemi premtime marramendëse sikur gjatë fushatës të vitit 2013? Flasin analist..
Zeqerija Ibrahimi dhe 100 ditëshi i tij në parlament, mbanë gjithëçka por vetëm BESË ..
« Analizë "BIRN" » Kryetari Sadiki ka futur komunën në borxh prej afro 1 milion euro
« Ibraimi për Zhurnal » Centralizimi i buxhetit nga Qeveria, ka qenë diskriminues për komunat shqiptare
“Irma” lë 6.5 milionë shtëpi pa rrymë në Florida
97755635_041606110-1.jpg

Rreth 6.5 milionë shtëpi në Florida ose dy të tretat e numrit të përgjithshëm të shtëpive kanë mbetur pa energji elektrike pasi uragani “Irma” goditi fuqishëm këtë shtet.

Në ndërkohë inxhinierët po punojnë për të rikthyer energjinë elektrike por shumë zona mbeten akoma të bllokuara.

“Linjat e energjisë elektrike janë ndërprerë në të gjithë shtetin, kemi rrugë që janë të pakalueshme, kështu që të gjithë duhet të jenë të durueshëm ndërsa punojmë me këtë”, ka thënë Guvernatori i Florida, Rick Scott, transmeton Klan Kosova.

Irma goditi Floridan të dielën dhe u dobësua më pas në një stuhi tropikale.

Stuhia u dobësua pasi u zhvendos drejt veriut drejt Atlantës, me erërat maksimale të qëndrueshme të 56km / h, ka thënë në një deklaratë Qendra Kombëtare e Uraganeve (NHC).

Ata shtuan poashtu se ndërsa shiu i madh pritej të vazhdonte në të gjithë shtetet juglindore, të gjitha paralelet e stuhisë dhe stuhitë tropikale u ndërprenë.

Mediat kanë raportuar se të paktën katër persona kanë vdekur si pasojë e stuhisë në Florida derisa uragani la të paktën 37 persona të vdekur në ishujt e Karaibeve.

Këshilltari për Sigurinë e Atdheut në Shtëpinë e Bardhë, Tom Bossert tha se do të duhet pak kohë para se banorët në ishujt e Florida Keys të jenë në gjendje të kthehen në shtëpitë e tyre.

Raportet thonë se 10,000 njerëz janë larguar nga shtëpitë e tyre si pasojë e stuhisë.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 12.09.2017, 12:36  | Xh.I. | 338 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Gruevski intervistë në televizionin e Kosovës: Shqiptarët gabuan anën (Video)
Muhamedi i VMRO-së: Ja për çka kanë nevojë shqiptarët
BDI sot në Shkup mbajti Konventën promovuese për zgjedhjet lokale 2017, promovoi kandidatët për kryetar komune
Aleanca për Shqiptarët sot në Bogovinë themeloi degën e Asambles së Femrës
Banorët e lagjeve Dizhon dhe Xhon Kenedi, "Një Vsiar ka lind nana, të priftë e mbara"
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.