Andov: Nuk duhet të na hutoi marrëveshja me Bullgarinë!
Maqedonia në BE e rëndësishme për shqiptarët, por jo më e rëndësishme se statusi i ty..
Xhaferi: Nëna Terezë është simbol i humanizmit, dashurisë dhe kujdesit të pakufishëm
« Koment » Politika pa moral s`është art i qeverisjes por është art i mashtrimit
Pas Irmës, pjesa holandeze e Shën Martinit pothuajse tërësisht është shkatërruar
133844324.jpg

Pothuajse një e treta nga të gjithë ndërtesat në pjesën holandeze të ishullit të karaibeve Shën Martin janë shkatërruar, ndërsa më shumë se 90 për qind e objekteve janë dëmtuar si pasojë e uraganit shkatërrues Irma, njoftoi sot Kryqi i Kuq holandez.

Pjesëtarë të Kryqit të Kuq kanë kontrolluar 5.500 objekte, ndërsa vlerësimin e bënë edhe në bazë të fotografive të dorëzuara nga Ministria holandeze e Mbrojtjes.

Uragani Irma mori jetën e të paktën pesë personave në pjesën holandeze dhe nëntë personave në pjesën franceze. Dëmi material është i madh në të dy anët e ishullit.

Ishulli Shën Martin është ndarë në shekullin 17 në anën franceze (Saint Martin) dhe atë holandeze (Sint Maarten) dhe shtrihet në sipërfaqe prej 87 kilometra katrorë.

Tetëdhjetë mijë banorët e saj janë përzierje etnike, kryesisht nga Afrika, Evropa dhe Azia. Të dyja anët e ishulli e ndajnë gjuhën kreole, e cila shumë bazohet në fjalorin anglez. 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 12.09.2017, 16:44  | Z.H. | 349 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Komuna e Çairit me thirrje publike për banorët e saj
Aksidentohet në Austri autobusi me pasagjerë nga Maqedonia, ka të vdekur 
Policia bllokon qendrën e qytetit, Borisov do të arrijë me helikopter
Mbulohen Genta Ismajli dhe Shkurte Gashi, ja si po iu rri shamia (Foto)
Komuna e Çairit fillon me rrënimin e objekteve pa leje, nuk do të lejohen uzurpime (Foto)
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.