« Analizë "BIRN" » Kryetari Sadiki ka futur komunën në borxh prej afro 1 milion euro
« Ibraimi për Zhurnal » Centralizimi i buxhetit nga Qeveria, ka qenë diskriminues për komunat shqiptare
Banorët e lagjeve Dizhon dhe Xhon Kenedi, "Një Vsiar ka lind nana, të priftë e mbara"
Aleanca për Shqiptarët sot në Bogovinë themeloi degën e Asambles së Femrës
Anashkalimi i kulturës shqiptare, fajtor edhe spektri politik shqiptar
sule-e1486674457624-696x332-1.jpg

Shkup, 13 shtator- Kultura shqiptare në Maqedoni në vazhdimësi ka qenë e anashkaluar institucionalisht. Në vazhdimësi nga pavarësimi i Maqedonisë e këndej për të janë ndarë shumë pak, për të mos thënë fare mjete nga thesari i shtetit, shkruan Zhurnal.mk

Për këtë një pjesë të fajit bartin edhe partitë politike shqiptare të cilët nuk janë angazhuar sa duhet për këtë sferë shumë të rëndësishme për shoqërin shqiptare.

Regjisori, Sulejman Rushiti thotë se është koha ta shohim fajin tek perfaqësuesit tanë poltik.

"Mendoj se është koha ta shohim fajin tek perfaqësuesit tanë poltik. Ata duhet të garantojnë mekanizma që do të garantojnë trajtim institucional të drejtë she adekuat", thotë regjisori Sulejman Rushiti për Zhurnal.mk

Për fat të keq, shton ai, ne duam të arrijmë nivel të kënaqshëm kulturor me politikanë të akulturuar.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 13.09.2017, 14:43  | A.SH | 1,201 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Valon Bela godet ashpër Zeqirija Ibrahimin nga Lëvizja BESA: "Zeka i Abisë. Deri dje, argat i BDI-së
Gruevski intervistë në televizionin e Kosovës: Shqiptarët gabuan anën (Video)
Muhamedi i VMRO-së: Ja për çka kanë nevojë shqiptarët
BDI sot në Shkup mbajti Konventën promovuese për zgjedhjet lokale 2017, promovoi kandidatët për kryetar komune
Aleanca për Shqiptarët sot në Bogovinë themeloi degën e Asambles së Femrës
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.