Sa ndikim kanë anketat para fillimit të fushatës zgjedhore?
A duhet moralisht funksionarët që garojnë në lokalet të japin dorëheqje (VIDEO)
Taksa radiodifuzive nuk ekziston më
« VIDEO » Politika ta zyrtarizojë shqipen edhe në të folurin e saj
A e dini çka do të thotë “SAMSUNG”
SAM_10.jpg

“Samsung” është një ndër dhjetë markat më të fuqishme në botë 

Secili mund të ketë pasur ndonjë pajisje teknologjike të markës “SAMSUNG”, qoftë ai telefon, televizor apo ndonjë tablet, secili më i përsosur se tjetri. Kush e di çfarë do të vijë më pas?! 

Mirëpo, a e keni pyetur veten pse pikërisht ky emertim?! Jemi mësuar që pajisjeve teknologjike apo prodhimeve tjera t’u vihet emri i atij/asaj që e ka zbuluar apo duke u bazuar në diçka të veçantë, shkruan rtv21.tv.

Komapania “Samsung”, prodhohet në Seul të Koreas së Jugut. Pra edhe emertimi është korean. Emri “Samsung” përmbehet nga dy pjesë – Sam dhe Sung secili prej tyre ka një kuptim. Sam nënkupton numrin “Tre” ndërsa Sung nënkupton “Yjet”, kështu është kombinuar duke formuar fjalën “Samsung” që përkthehet si “Tre Yjet”. 

Mirëpo, mund të thoni pse është përdorur “Tre” e nuk është përdorur “Dy“ apo ndonjë numër tjetër. Mirëpo, koreanët e kanë përzgjedhur numrin “tre”, pasi që e konsiderojnë si numer të fuqishëm. Ndërsa, sa i përket modifikimit të logos “Samsung” nuk ka ndonjë ndryshim të madh.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 14.09.2017, 11:16  | L.E. | 898 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Rufi mos i trego popullit përralla me mbret, ti vet e din të vërtetën
Anketë e re e "Dimitrija Çupovski", VMRO-DPMNE bindshëm para LSDM-së, BDI e BESA të barabartë
Aksion policor, arrestohen tetë të rinj për shitje të drogës
Shkup, gjendet i vdekur një burrë 46 vjeçar
Xhansu kapet mat me të dashurin, do të befasoheni kush është ai (Foto)
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.