Sa ndikim kanë anketat para fillimit të fushatës zgjedhore?
A duhet moralisht funksionarët që garojnë në lokalet të japin dorëheqje (VIDEO)
Taksa radiodifuzive nuk ekziston më
« VIDEO » Politika ta zyrtarizojë shqipen edhe në të folurin e saj
Gjendet luftanija amerikane e cila po barte bombën e tretë bërthamore, që do të hidhej mbi Japoni (FotoVideo)
anijaa.jpg

Eksploruesit e thellësive të detit dërguan një nëndetëse  dron në shtratin e oqeanit për të marrë imazhet mahnitëse të luftanijes USS Indianapolis, e cila qëndron tre milje nën sipërfaqen e Detit Filipine e fundosur 72 vjet më parë.

Gjetjet nga pamjet ndihmuan ekspertët për të bashkuar momentet e fundit të anijes së Luftës së Dytë Botërore, e cila u zbulua nga bashkëthemeluesi i Microsoft Paul Allen muajin e kaluar, shkruan Indeksonline.

Anija ishte zhytur nga një silur japonez në ditët e fundit të Luftës së Dytë Botërore, më shumë se 18.000 metra nën sipërfaqen e Oqeanit Paqësor, tha Marina amerikane.

Nga pamjet e reja të droni, studiuesit kanë arritur në përfundimin se dy silurët japonezë goditën anijen, njëri prej të cilëve goditi një zonë pranë një dhome me anëtarët e ekuipazhit që ka gjasa të kenë vdekur  menjëherë pas shpërthimit.

Hulumtuesit gjithashtu zbuluan armë, mbetje torpoze dhe pjesë të avionëve që u ruajtën falë temperaturave jashtëzakonisht të ftohta në fund të detit.

USS Indianapolis, në momentet e fundit po barte një ngarkesë tepër sekrete për në brigjet e ishujve afër Japonisë.

Kjo ngarkesë thuhet se ishte bomba e tretë bërthamore që ishte planifikuar të hidhej mbi një qytet Japonez, pas atyre në Horoshima dhe Nagasaki.

Ishte një nga nëndetëset e fundit të perandorisë japoneze që e pikasi luftanijen amerikane ku edhe e fundosi menjehre.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 14.09.2017, 11:08  | L.E. | 4,764 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Rufi mos i trego popullit përralla me mbret, ti vet e din të vërtetën
Anketë e re e "Dimitrija Çupovski", VMRO-DPMNE bindshëm para LSDM-së, BDI e BESA të barabartë
Aksion policor, arrestohen tetë të rinj për shitje të drogës
Shkup, gjendet i vdekur një burrë 46 vjeçar
Xhansu kapet mat me të dashurin, do të befasoheni kush është ai (Foto)
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.