29-ti , ditë historike për liderët shqiptarë
Sa kanë ndikuar lajmet e falsifikuara në procesin zgjedhor?
« Video » Aksident i rëndë në garën me makina në Shkup, ka të lënduar
27 prilli, hetim për urdhërdhënësit pastaj për autorët e dhunës
LOE me delegacionin për forcimin e bashkëpunimit tregtar me vendet e EQL-së dhe Kinës
leo_16.jpg

Podgoricë, 15 shtator- Lidhja e Odave Ekonomike të Maqedonisë (LOE) sot në Podgoricë, Mal i Zi nënshkroi marrëveshje bilaterale për forcimin e bashkëpunimit tregtar dhe ekonomik me Odën Ekonomike të Pekinit, si dhe Deklaratë për vendosjen e mekanizmave të liderëve të odave bartëse të vendeve të Evropës Qendrore dhe Lindore në procesin 16 + 1 që ka për qëllim ta rritë bashkëpunimin e RP të Kinës me vendet e EQL-së.

Kryetari i TIK Odës pranë LOE-së, Sasha Ognenovski, merr pjesë në Samitin 16+1 në Podgoricë së bashku me prefektët e 16 vendeve të EQL, kryetarë dhe zëvendës të odave ekonomike të përfshirë në procesin e EQL-së, si dhe prefektin e Pekinit.

Ognenovski, informojnë nga LOE-ja, në tryezën e rrumbullakët i theksoi angazhimet veç më të vendosura të LOE-së e cila ushqen relacione të mira me RP të Kinës dhe e theksoi rëndësinë për rritjen e mundësive të sektorit privat në Republikën e Maqedonisë.

LOE, shtoi, disa vite merr pjesë në forume të 16+1 për përmirësimin e konkurrencës së kompanive të Republikës së Maqedonisë, për çka punon në mënyrë aktive edhe në promovimin e mega projektit kinez "Një rrip, një rrugë" për lidhje infrastrukturore dhe ekonomike të Azisë, Evropës, Afrikës dhe Lindjes së Afërt.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 15.09.2017, 12:47  | L.E. | 325 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Revoltohen banorët e Çairit, "Zeka i Abisë, më çokollada të shpisë, do ti merë votat e Haxhi-së"!
Zaev: Nuk e kam të lehtë të shoh kandidatin e ASH bashkë me VMRO-në
Me ndeshje futbolli dhe me kërkesa të mbështetjes së Avdisë nuk arrihet fitorja e 'Zekës së Abisë!?
“Благодарам Били”
"1 foto sa 1000 fjalë" për Visar Ganiun
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.