29-ti , ditë historike për liderët shqiptarë
Sa kanë ndikuar lajmet e falsifikuara në procesin zgjedhor?
« Video » Aksident i rëndë në garën me makina në Shkup, ka të lënduar
27 prilli, hetim për urdhërdhënësit pastaj për autorët e dhunës
FFRM-ja kërkon takim me Nikollovskin për problemet me prodhimtarinë e mollëve
132383406.jpg

Shkup, 17 shtator - Federata e Fermerëve të Republikës së Maqedonisë (FFRM) kërkon takim me ministrin e Bujqësisë, Lupço Nikollovskin në të cilin do të mund të bisedohet për masat afatgjata dhe afatshkurta për problemet dhe sfidat në prodhimtarinë e mollëve.

 

Prodhuesit e mollëve përballen me probleme pas ngricave pranverore të 22 prillit të cilat shkatërruan sipërfaqe të madhe të të mbjelljeve të mollëve të sivjetme.

 

FFRM-ja kërkon çmim minimal të garantuar të blerjes gjegjësisht pesë denarë për kilogram për mollët industriale në periudhë afatgjate, ndërsa që të mund të diskutohen këto gjendje dhe probleme aktuale, federata inicion takim midis shoqatave të fermerëve ku janë të anëtarësuar prodhuesit e mollëve dhe blerësit e mollëve i cili do të mbahej këtë muaj.

 

Gjithashtu FFRM-ja kërkon konfirmimin e afatit për pagesën e dëmeve nga ngricat pranverore për vitin 2016 dhe 2017 për pemëtarët dhe vreshtarët dhe pagesë të plotë të subvencioneve për vitin 2016 për pemëtarët në afat sa më të shpejtë të mundshëm edhe atë sipas të gjitha bazave.

Sipas të dhënave statistikore në Republikën e Maqedonisë nga viti 2013, 5,477 hektarë sipërfaqe e përpunuar shfrytëzohet për prodhimtarinë e mollëve në Rajonin e Pellagonisë, nga të cilat 5.384 hektarë janë sektor individual, 93 hektarë janë subjekte afariste.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 17.09.2017, 16:22  | T.E. | 394 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Revoltohen banorët e Çairit, "Zeka i Abisë, më çokollada të shpisë, do ti merë votat e Haxhi-së"!
Zaev: Nuk e kam të lehtë të shoh kandidatin e ASH bashkë me VMRO-në
Me ndeshje futbolli dhe me kërkesa të mbështetjes së Avdisë nuk arrihet fitorja e 'Zekës së Abisë!?
“Благодарам Били”
"1 foto sa 1000 fjalë" për Visar Ganiun
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.