29-ti , ditë historike për liderët shqiptarë
Sa kanë ndikuar lajmet e falsifikuara në procesin zgjedhor?
« Video » Aksident i rëndë në garën me makina në Shkup, ka të lënduar
27 prilli, hetim për urdhërdhënësit pastaj për autorët e dhunës
Stërvitjet reduktojnë formimin e tumorit në gji
stervitje.jpg
Loading...

Stërvitja ka qenë prej kohësh e lidhur me rezultate më të mira për gratë me kancer të gjirit – dhe një studim i kohëve të fundit mund të shpjegojë pse.

Sipas studiuesve nga Danimarka, aktiviteti fizik që është mjaft i fortë për të shkaktuar frymëmarrje krijon një element kimik në trup, transmeton Klan Kosova.

Kjo liron komponimet e quajtur katekolamina dhe një në veçanti – epinefrin – ndihmon në shtypjen e rritjes së qelizave tumorale. 

Ndërkaq autori i këtij studimi, Pernille Hojman, nga Universiteti i Kopenhagenit, tha se është e rëndësishme të theksohet se stërvitja dhe epinefrina nuk e parandaluan tërësisht formimin e tumorit, por shkaktuan një reduktim prej 50 përqind.

Kështu, trajnimi i ushtrimeve nuk mund të zëvendësojë terapinë kundër kancerit, por mund të jetë një strategji efektive mbështetëse, e cila përveç efekteve biologjike, gjithashtu është treguar të rrisë cilësinë e jetës së pacientit dhe ndjenjën e empoëermenit.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 18.09.2017, 11:06  | L.E. | 548 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Revoltohen banorët e Çairit, "Zeka i Abisë, më çokollada të shpisë, do ti merë votat e Haxhi-së"!
Zaev: Nuk e kam të lehtë të shoh kandidatin e ASH bashkë me VMRO-në
Me ndeshje futbolli dhe me kërkesa të mbështetjes së Avdisë nuk arrihet fitorja e 'Zekës së Abisë!?
“Благодарам Били”
"1 foto sa 1000 fjalë" për Visar Ganiun
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.