"Çelsin" e Tetovës, Gostivarit e Strugës e ka votuesi
Ganiu i bindur se do të fitojë në rrethin e dytë
Ja këshilltarët e ri të Komunës së Çairit
« Analistët » LSDM-ja fuqishëm do të mbështet BDI-në raundin e dytë
Studimi: Botoxi mund të transformojë mjekrën
445C74AC00000578-4890966-image-a-1_1505584902548.jpg
Loading...

Ndjeshmëria e medikamentit kundër rrudhave, Botox-i, mund të transformojë edhe pamjen e personave me mjekërr të dyfishtë apo tek ata të cilët nuk pëlqejnë formën e tyre të mjekrrës.

 

Këtë e bënë të ditur studiues të ri nga kirurgët plastik, ku thanë se në bazë të një intervenimi forma e tillë e gushës tuaj do mund të ndryshojë komplet sikurse në fotografinë më poshtë, transmeton Klan Kosova.

 

 

Deri tani trajtimi i vetëm për nofullat e ulëta të zhvilluara, të quajtur gjithashtu një mjekër e dobët, ishte një operacion invaziv – ose një implant i mjekrës në formë patkoi, e cila korrigjon problemin kozmetik, ose në raste më drastike një operacion që përfshin sharrimin përmes nofullës dhe duke e ripunuar atë në një pozitë më të shquar.

 

Të 11 pacientët e trajtuar kishin përmirësime në pamjen e tyre të përgjithshme të mjekrës, me një ndryshim në atë se sa është projekti i mjekrës.

 

Nyjet e pacientëve ishin më rrumbullakosura pas trajtimit dhe pozicioni i pogonionit, pjesa më e avancuar e kockës së mjekrës, shkoi përpara.

 

Të gjithë pacientët thanë se ishin të kënaqur me paraqitjen e tyre pas trajtimit.

 

“Duke lehtësuar muskujt, Botox ka përmirësuar pamjen e përgjithshme të mjekrës duke zvogëluar tensionin dhe duke ndryshuar projeksionin e mjekrës dhe formën e tij të përgjithshme”, thonë studiuesit e Shkollës Keck të Mjekësisë në Universitetin e Kalifornisë Jugore, të cilët raportojnë trajtimin në Kirurgjinë e fytyrës, transmeton Klan Kosova.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 18.09.2017, 17:21  | Z.H. | 591 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Aksident fatal, vdes një grua nga Maqedonia 
« Analistët » LSDM-ja fuqishëm do të mbështet BDI-në raundin e dytë
Ja këshilltarët e ri të Komunës së Çairit
Big Mama: Me traktor do të shkoj nuse
Big Mama prezanton motrën: Ajo ka ditën e veçantë (Foto)
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.