29-ti , ditë historike për liderët shqiptarë
Sa kanë ndikuar lajmet e falsifikuara në procesin zgjedhor?
« Video » Aksident i rëndë në garën me makina në Shkup, ka të lënduar
27 prilli, hetim për urdhërdhënësit pastaj për autorët e dhunës
Paga bruto mujore në Maqedoni shënon rritje
pagat.jpg

Shkup, 21 shtator - Sipas të dhënave të Entit Shtetëror të Statistikës, indeksi i pagës bruto mujore mesatare të paguar për punonjës, në muajin korrik të vitit 2017, krahasuar me korrikun e vitit 2016, ishte 101.5.

Kjo rritje është për shkak, të rritjes së pagës bruto mujore mesatare të paguar për të punësuarit në sektorët:  e veprimtarive profesionale, shkencore dhe teknike (9.4%), në miniera dhe gurore (8.6%) dhe informacion dhe komunikim (5.2%).

Një rënie në pagën bruto mujore mesatare të paguar për punonjës në krahasim me muajin e kaluar është regjistruara në sektorët: e artit, argëtimit dhe rekreacionit (11.1%), furnizimit me ujë, menaxhimit të mbeturinave dhe aktiviteteve të rehabilitimit të mjedisit (4.8%) dhe furnizimit me energji elektrike, gaz, avull dhe ajër të kondicionuar (3.7%).

Paga mesatare mujore mujore e paguar për një punonjës në korrik 2017 është 33 328 denarë.

Në korrik 2017, 1.3% e të punësuarve në Republikën e Maqedonisë nuk kanë marrë pagat e tyre.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 21.09.2017, 15:19  | A.SH | 3,079 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Revoltohen banorët e Çairit, "Zeka i Abisë, më çokollada të shpisë, do ti merë votat e Haxhi-së"!
Zaev: Nuk e kam të lehtë të shoh kandidatin e ASH bashkë me VMRO-në
Me ndeshje futbolli dhe me kërkesa të mbështetjes së Avdisë nuk arrihet fitorja e 'Zekës së Abisë!?
“Благодарам Били”
"1 foto sa 1000 fjalë" për Visar Ganiun
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.