"Çelsin" e Tetovës, Gostivarit e Strugës e ka votuesi
Ganiu i bindur se do të fitojë në rrethin e dytë
Ja këshilltarët e ri të Komunës së Çairit
« Analistët » LSDM-ja fuqishëm do të mbështet BDI-në raundin e dytë
Gazetarët shumë vështirë marin informacione me karakter publik
papki_6.jpg

Shkup, 21 shtator - Gazetarët dhe shoqatat në Maqedoni shumë vështirë dhe përmes një rruge të gjatë mund të përfitojnë informacione me karakter publik, kështu tregon raporti i shoqatës joqeveritare Analitika e cila ka ndjekur punën e Komisionit për mbrojtje të së drejtës për qasje deri tek informacionet me karakter publik. Një numër i madh i institucioneve nuk japin informacione dhe se arsyetohen se janë të klasifikuara.

Nga ana tjetër ligji për marje të informacioneve nuk jep mundësi që kërkuesi në kohë të përfitojë të dhëna. Për shkak të kësaj mbyllje të institucioneve dhe sanksioneve ligjore, gazetarët shpesh nuk mund që në kohë të mbarojnë punën në vend që me informacione zyrtare duhet të shërbehen me ato burime të tyre.

Procedurat e reja ligjore mundësojnë që mediat nga institucione të ndryshme edhe gojarisht të kërkojnë informacione të cilat mund t'u sigurohen për një periudhë të shkurtë në vend që të zgjasë një muaj. Por kjo mënyrë e përfitimit të informacioneve shpesh herë nuk e praktikojnë institucionet dhe se kërkojnë që për informacione të ngjajshme të drejtohen përmes faksit.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 21.09.2017, 19:17  | T.E. | 370 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Aksident fatal, vdes një grua nga Maqedonia 
« Analistët » LSDM-ja fuqishëm do të mbështet BDI-në raundin e dytë
Ja këshilltarët e ri të Komunës së Çairit
Big Mama: Me traktor do të shkoj nuse
Big Mama prezanton motrën: Ajo ka ditën e veçantë (Foto)
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.