29-ti , ditë historike për liderët shqiptarë
Sa kanë ndikuar lajmet e falsifikuara në procesin zgjedhor?
« Video » Aksident i rëndë në garën me makina në Shkup, ka të lënduar
27 prilli, hetim për urdhërdhënësit pastaj për autorët e dhunës
Deputeti Rashidi: Ligji për gjuhët i nevojshëm edhe për maqedonasit
sa_13.jpg

Shkup, 21 shtator - Deputeti i Aleancës për shqiptarët, Syrija Rashidi në pres konferencën e sotme ka pohuar se subjekti i tyre politik, si promotor kryesor i ligjit për përdorimin e gjuhëve, do ta përkrah fuqishëm sjelljen e këtij ligji.

“Ligji i gjuhëve mundëson përdorim të gjerë edhe të gjuhës shqipe në të gjitha institucionet vendore. Ligji është në kuadër të Kushtetutës dhe në përgatitjen e tij janë përfshirë ekspertë juridiko-kushtetues dhe ekspertë të gjuhëve dhe drejtësisë.

Ligji është një nga mekanizmat e cila fut Maqedoninë në një shtet funksional dhe multietnik. Ligji nuk ju duhet vetëm shqiptarëve por edhe maqedonasve. Për atë shkak apelojmë deri tek të gjithë faktorët politik që ta përkrahin sjelljen e këtij ligji”, tha Rashidi.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 21.09.2017, 21:33  | T.E. | 770 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Revoltohen banorët e Çairit, "Zeka i Abisë, më çokollada të shpisë, do ti merë votat e Haxhi-së"!
Zaev: Nuk e kam të lehtë të shoh kandidatin e ASH bashkë me VMRO-në
Me ndeshje futbolli dhe me kërkesa të mbështetjes së Avdisë nuk arrihet fitorja e 'Zekës së Abisë!?
“Благодарам Били”
"1 foto sa 1000 fjalë" për Visar Ganiun
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.