Ganiu, një simpati e merituar edhe në rrjetet so ciale
« Analizë » "Ethet" e zgjedhjeve lokale, liderët për strategjike, kandidatët për tema lokale
Shpërfillje e kërkesave të të rinjve nga partitë politike
Në garë për votat shqiptare, fushata “zbut” edhe Gruevskin
I nxehti dhe kulturat bujqësore, agronomët: Më pak fryte, më shumë cilësi
2_48_2.jpg
Shkup, 2 shtator - Megjithatë në disa kultura bujqësore të cilat kanë përfunduar fazën e vegjetacionit, në kohën e vjeljes nuk ka pasur ndikim negativ. Ndikim më të madh do të ketë tek kulturat furagjeresi dhe do të ndikojë në uljes e sasisë së pemëve, por gjithsesi moti i ngrohtë ka ndikuar që pemët të jenë më cilësore.
 
Agronomët me apel që bujqit të shfrytëzojnë maksimumin e sistemeve të ujitjes, dhe t’u kushtojnë kujdes të posaçëm për mbrojtje nga sëmundjet dhe dëmtuesit, sepse moti i ngrohtë është i përshtatshëm për zhvillimin e tyre.
 
“Me këtë kemi ende ndikim negative tek kulturat bujqësore, sidomos tek kulturat foragjere dhe tek kulturat e gjelbërta do të thotë, temperaturat e larta ndikojnë negativisht. Rekomandimet nga ana e agronomëve është që si të ketë mundësi në ato vende ku ka për tu ujitur, të bëhet ujitje intensive. Si rezultat i të thatit tek pemët do të thotë do të ketë më pak fryte këtë vit, por do të jenë cilësore dhe më të mira”, tha Irfan Azemi, agronom.
 
Sipas agronomëve reshjet e shiut gjatë javës së kaluar nuk do ta ndryshojnë shumë situatën pasi intenziteti i shiut ishte i ulët. Ata paralajmërojnë se kulturat bujqësore për momentin, për shkak të temperaturave të larta, i ekspozohen stresit të temperaturës dhe mungesës së ujit në tokë.
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 02.09.2017, 16:02  | T.E. | 803 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Zijadin Sela në konventën promovuese: Ku ishin Ali Ahmeti dhe Menduh Thaçi kur u zgjodh kryetari i Parlamentit, Talat Xhaferi
Demiri: Tërheqja e kandidatit të PDSH-së "shitje e votës" për Merkon në Strugë !
Majlinda Zeka ekspozon të pasmet (Foto)
Lokalet, LSDM me billborde në gjuhën shqipe, komenton Ramadani
Era krijon miqësi me Paris Hilton, kjo e fundit i komenton në Instagram (Foto)
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.