"Çelsin" e Tetovës, Gostivarit e Strugës e ka votuesi
Ganiu i bindur se do të fitojë në rrethin e dytë
Ja këshilltarët e ri të Komunës së Çairit
« Analistët » LSDM-ja fuqishëm do të mbështet BDI-në raundin e dytë
Takim Kocias- Nimic në Nju Jork për çështjen e emrit të Maqedonisë
kocias_1.jpg

nju Jork, 23 shtator - Çështja e emrit të Repubilkës së Maqedonisë është një ndër problemet serioze që ka shteti ynë që nga shpallja e pavarësisë. Me ndryshimet e Qeverisë së re janë shpeshtuar takimet mes dy vendeve me ndërmjetësim ndërkombëtar me qëllim që të arrihet zgjidhja e këtij kontesti.

Në vazhdën e takimeve të shumta është edhe akimi mes ministrit të jashtëm grek, Nikos Kocias dhe ndërmjetësuesit, Methju Nimic në Nju Jork. Takimi si pikë parësore ka pasur mënyrën e gjetjes së njê zgjidhjeje definitive për çështjen e emrit mes Maqedonisë dhe Greqisë. Gjatê takimit u diskutua që të merren masa dhe të rritet besimi mes dy palëve dhe të detektohen problemet që vinë nga irredentizmi.

Sipas tyre, nevojitet të kyçen ekspertë juridik për historinë, termat juridik dhe tekstet shkollore. Përderisa qeveritë e dy vendeve mundohen t’i afrojnë qëndrimet për konstestin e emrit, partitë opozitare në Athinë dhe në Shkup, i sulmojnë dhe i kritikojnë ashpër takimet në fjalê duke i quajtur si shitje të interesave mes dy shteteve.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 23.09.2017, 15:28  | T.E. | 1,133 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Aksident fatal, vdes një grua nga Maqedonia 
« Analistët » LSDM-ja fuqishëm do të mbështet BDI-në raundin e dytë
Ja këshilltarët e ri të Komunës së Çairit
Big Mama: Me traktor do të shkoj nuse
Big Mama prezanton motrën: Ajo ka ditën e veçantë (Foto)
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.