« Analistët » LSDM drejt rrugës së VMRO-së, pushteti absolut dëmton Maqedoninë
29-ti , ditë historike për liderët shqiptarë
Sa kanë ndikuar lajmet e falsifikuara në procesin zgjedhor?
« Video » Aksident i rëndë në garën me makina në Shkup, ka të lënduar
Kandidatët për kryetarë komunash nesër nënshkruajnë Kodeksin për zgjedhje korrekte dhe demokratike
Screenshot_2-1-701x374.jpg

Shkup, 23 shtator - Në përputhje me nenin 8 nga Ligji zgjedhor,pjesëmarrësit në procesin zgjedhor do të nënshkruajnë Kodeksin për zgjedhje korrekte dhe demokratike. Kodeksin në fjalë do ta nënshkruajnë të gjithë kandidatët për kryetarë në të gjitha komunat e Republikës së Maqedonisë dhe në qytetin e Shkupit, me 24 shtator (e diel) në ora 12.

Në këtë Kodeks pjesëmarrësit e zgjedhjeve lokale marrin për obligim dhe betohen ndaj njëri tjetrit, por edhe gjithë qytetarëve të Maqedonisë, se do të përmbahen dhe në mënyrë aktive do t’i realizojnë principet për zgjedhje korrekte dhe demokratike. Pjesëmarrësit në zgjedhjet lokale me nënshkrimin e Kodeksit do të shprehin dëshirën të respektojnë të drejtën e votës e cila realizohet në mënyrë të fshehtë.

Ceremonitë e nënshkrimit të Kodeksit organizohen nga ana e komisioneve zgjedhore dhe nga Komisioni Zgjedhor në qytetin e Shkupit. Kandidatët për kryetarë të komunave në qytetin e Shkupit, Kodeksin do ta nënshkruajnë në selinë e Komisonit Shtetëror Zgjedhor.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 23.09.2017, 16:19  | T.E. | 924 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Revoltohen banorët e Çairit, "Zeka i Abisë, më çokollada të shpisë, do ti merë votat e Haxhi-së"!
Zaev: Nuk e kam të lehtë të shoh kandidatin e ASH bashkë me VMRO-në
Me ndeshje futbolli dhe me kërkesa të mbështetjes së Avdisë nuk arrihet fitorja e 'Zekës së Abisë!?
“Благодарам Били”
"1 foto sa 1000 fjalë" për Visar Ganiun
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.