"Çelsin" e Tetovës, Gostivarit e Strugës e ka votuesi
Ganiu i bindur se do të fitojë në rrethin e dytë
Ja këshilltarët e ri të Komunës së Çairit
« Analistët » LSDM-ja fuqishëm do të mbështet BDI-në raundin e dytë
Nuk ka raste të tjera të etheve morbil, nga nesër secili fëmijë do vaksinohet
175081.jpg

Shkup, 24 shtator - Sot nuk ka pasur raste të reja të të sëmurëve nga ethet morbil, informojnë nga Ministria e shëndetësisë, transmeton Zhurnal.mk

Nga nesër do të kontrollohen të gjithë kartonët e fëmijëve në vend që të shihet nëse ka ndonjë që nuk është vaksinuar, ndërsa për momentin në klinikën infektive janë pranuar pesë fëmijë dhe të gjithë nga e njejta lagje në Shkup.

UPDATE: 24.09.2017 19:56:00

### 24.09.2017 15:52:00

Epidemia e morbilit, infektohen 5 fëmijë në Shkup
Screenshot_1-2.jpg

Shkup, 24 shtator - Komisioni për sëmundje infektive ka shpallut epideminë morbile në disa pjesë të Shkupit. Epidemija është shpallur në Gazi Babë dhe në fshatin Kondovë pasiqë janë paraqitur raste të sëmundjes së kësaj sëmundje infektive, transmeton Zhurnal.mk

Janë sëmurë pesë fëmijë, katër prej të cilëve nga Maxhari, një nga fshati Kondovë të cilët menjëherë janë hospitalizuar dhe vendosur në izolim. Tre nga të sëmurët janë nën moshën 1 vjeçe, ndërsa dy prej tyre nga 9 deri në 11 vjeç.

Kryetari i komisionit thekson se për shkak të alarmit për këtë gjendje gjatë viteve të fundit në Maqedoni nuk ka pasur ethe të morbilit.

Gjatë ditës së djeshme janë marë të gjitha masat dhe është kryer vaksinim tek 100 persona nga 6 muaj deri në 60 vjeç.

Autoritetet e ndjekin gjendjen dhe janë në teren për të vlerësuar nëse duhet marë ndonjë masë shtesë. Deri tek qytetarët dërgojnë apel që të mos lëshojnë vaksinimin sepse simptomat e vogla mund të shkaktojnë komplikime serioze e madje edhe raste të vdekjes.

Në Maqedoni për herë të fundit ethet e morbilit janë paraqitur në vitin 2014 kur ka pasur mbi 110 raste.

 24.09.2017, 15:52  | 58 | 3,370 i lexuar
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Aksident fatal, vdes një grua nga Maqedonia 
« Analistët » LSDM-ja fuqishëm do të mbështet BDI-në raundin e dytë
Ja këshilltarët e ri të Komunës së Çairit
Big Mama: Me traktor do të shkoj nuse
Big Mama prezanton motrën: Ajo ka ditën e veçantë (Foto)
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.