29-ti , ditë historike për liderët shqiptarë
Sa kanë ndikuar lajmet e falsifikuara në procesin zgjedhor?
« Video » Aksident i rëndë në garën me makina në Shkup, ka të lënduar
27 prilli, hetim për urdhërdhënësit pastaj për autorët e dhunës
Zgjedhjet lokale të 15 tetorit, test për politikën aktuale të Zoran Zaev
A0D0E6AC-56E4-493C-A563-B63071BD3CFA_w1023_r1_s.jpg

Shkup, 25 shtator - Sot në Republikën e Maqedonisë nisën fushata parazgjedhore e zgjedhjeve lokale që nga periudha e  pavarësinë së shtetit. Më datë 15 tetor mbi 1.7 milion qytetarë me të drejtë votë do të votojnë në raundin e parë të zgjedhjeve për kryetarë të 80  komunave  dhe këshilltarë  komunal duke përfshirë edhe qytetin e Shkupit, transmeton Zhurnal. 

19 parti politike  dhe koalicione mes tyre , kanë dorëzuar listat për kandidatë për kryetar , ndërkaq 64 lista kanë dorëzuar për zgjedhës të tjerë. Gjashtë njësitë  vendore në Maqedoni do të realizohen në 3.480 vende zgjedhore.  Zgjedhjet lokale do të ndiqen nga 300 vëzhgues të misionin të OSBE/ODIHRI.

Zgjedhjet lokale janë test për politikën aktuale  të  kryeministrit Zoran Zaev i cili premtoi në përparim drejt NATO- dhe BE. Ai, në krye të koalicionit qeveriar mes LSDM dhe BDI mori Qeverinë para tre viteve , pas zgjedhjeve parlamentare që u mbajtën në dhjetor të vitit 2016.

Krahas karakterit lokal, që do të thotë jetë më e mirë për qytetarët, infrastukturë, ekologji, votuesit edhe kësaj radhe do të përballen me zgjedhjen mes "gruevizmit" i cili sipas perëndimit e shndërroi Maqedoninë në "Vend të robëruar" dhe në anën tjetër qëndron shpresa se “zaevizmi” do të bëjë të pamundurën që të lufton për atë që ka ndodhur në kohën e opozitës. 

Për këtë shkak kanë arritur edhe paralajmërime nga eksperti evropian Rajnhard Pribe si dhe nga mediet e vendit , akuza që kanë të bëjnë me punën joetike dhe nepozimin e madh në institucione të ndryshme.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 25.09.2017, 13:15  | Xh.I. | 642 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Revoltohen banorët e Çairit, "Zeka i Abisë, më çokollada të shpisë, do ti merë votat e Haxhi-së"!
Zaev: Nuk e kam të lehtë të shoh kandidatin e ASH bashkë me VMRO-në
Me ndeshje futbolli dhe me kërkesa të mbështetjes së Avdisë nuk arrihet fitorja e 'Zekës së Abisë!?
“Благодарам Били”
"1 foto sa 1000 fjalë" për Visar Ganiun
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.