A do të kemi premtime marramendëse sikur gjatë fushatës të vitit 2013? Flasin analist..
Zeqerija Ibrahimi dhe 100 ditëshi i tij në parlament, mbanë gjithëçka por vetëm BESË ..
« Analizë "BIRN" » Kryetari Sadiki ka futur komunën në borxh prej afro 1 milion euro
« Ibraimi për Zhurnal » Centralizimi i buxhetit nga Qeveria, ka qenë diskriminues për komunat shqiptare
Huawei bëhet prodhuesi i dytë më i madh në botë i telefonëve (Foto)
huawei_3.jpg
Loading...

Huawei nuk ka për tu ndaluar gjersa të bëhet prodhuesi më i madh në botë i telefonëve inteligjentë.

Sipas një raport të publikuar nga Counterpoint Research për tregun global të telefonëve, performanca e shkëlqyer e Huawei e pozicionoi prodhuesin Kinez në vendin e dytë në botë për herë të parë duke zhvendosur Apple një shkallë më poshtë.

Sipas firmës analitike Huawei la pas Apple gjatë muajve Qershor dhe Korrik e më shumë gjasa edhe Gusht.

Counterpoint nuk dha shifra por grafiku i paraqitur tregon se pjesa e tregut të Huawei është më e madhe sesa Apple edhe pse me një maxhinë të vogël.

Në Dhjetor të vitit të kaluar Huawei thoshte se kishte lënë pas Apple për nga shitjet e telefonëve ndërsa sot është hera e parë që një firmë analitike konfirmon këto pretendime.

Megjithatë avantazhi i vogël i Huawei pritet të përmbyset sapo Apple të prezantoi dhe fillojë shitjet e gjeneratës së re të iPhone të cilët debutojnë më 12 Shtator.

Huawei do të kundërpërgjigjet me Mate 10 dhe Mate 10 Pro më 16 Tetor por ajo nuk do ti mjaftojë në tre mujorin e fundit të vitit kur Apple është më e fortë e kurrë.

Counterpoint gjithashtu publikoi një grafik të telefonëve më të shitur dhe historia është tjetër në këtë rast ku dominojnë dy telefonët e Apple.

Ndërsa Huawei zotëron shifra shitjet mjaft impresionuese siç janë 73 milion telefon të shitur në gjysmën e parë të vitit, kompanisë i mungon një flagship popullor si linja iPhone apo Galaxy S. /PCWorld Albanian

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 07.09.2017, 10:19  | L.E. | 511 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Gruevski intervistë në televizionin e Kosovës: Shqiptarët gabuan anën (Video)
Muhamedi i VMRO-së: Ja për çka kanë nevojë shqiptarët
BDI sot në Shkup mbajti Konventën promovuese për zgjedhjet lokale 2017, promovoi kandidatët për kryetar komune
Aleanca për Shqiptarët sot në Bogovinë themeloi degën e Asambles së Femrës
Banorët e lagjeve Dizhon dhe Xhon Kenedi, "Një Vsiar ka lind nana, të priftë e mbara"
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.