Në klimën e akuzave të ndërsjella mes partive do të zhvillohet fushata e zgjedhjeve
Debati për ligjin e gjuhëve do të vazhdojë pas zgjedhjeve lokale
« Raste sociale » Situatë e rëndë në familjen tre anëtarëshe Kryeziu
Takim Kocias- Nimic në Nju Jork për çështjen e emrit të Maqedonisë
Dy studentët që themeluan Gogle-n para 21 viteve
google21.jpg
Loading...

Google u themelua në janar 1996, nga Larry Page, i cili u bashkua me Sergey Brin, kur ata të dy ishin studentë në Universitetin e Stanford, në Kaliforni. Ata patën idenë e një motorri kërkimi i cili duke analizuar sjelljet e faqeve te internetit, do të prodhonte rezultate më të mira në krahasim me teknikat ekzistuese.

Pas suksesit të madh të arritur me motorin e kërkimit kjo korporatë bëri globalizimin gjuhësor të programit të vet, si dhe filloi ofrimin e shumë shërbimeve të tjera brenda aktivitetit kryesor, dmth. ofrimin e mundësisë për gjetjen e shpejtë të informacioneve.

Fillimisht, motorit të kërkimeve të përdorura në Stanford University ëebsite me domain google.stanford.edu. Vendi google.com ishte regjistruar në 15 shtator 1997, dhe kompania ishte inkorporuar si Google Inc më 4 shtator 1998 në një mik të garazh në Menlo Park, California.

Total të investimeve fillestare të ngritura për kompaninë e re arriti në gati 1.1 milion US $, duke përfshirë një US $ 100,000 kontrolluar nga Andy Bechtolsheim, një nga themeluesit e Sun Microsystems.

Emri “Google” origjinën e ka nga një gabim i përbashkët i fjalës “googol”, e cila i referohet 10100, e përfaqësuar nga një numër 1 të pasuar nga njëqind zero. Duke gjetur rrugën e saj gjithnjë e më shumë në gjuhën e përditshme, e folje “google”, u shtua në studentor Merriam Webster Dictionary dhe Oxford English Dictionary në vitin 2006, që do të thotë “për të përdorur Google motor kërkimi për të marrë informacion në Internet.”

Google Inc. (NASDAQ:GOOG) tani është korporata më e suksesshme në internet, ku në vitin 2014 kishte një kapital prej 104,5 miliardë dollarë dhe 55.419.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 07.09.2017, 10:21  | L.E. | 445 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Aksident i rëndë në Sllatinë, përfshihen shumë vetura
Vildane Zeneli provokon nga fitnesi, shfaqë gjoksin (Foto)
Igor Jug i kërcënohet ish kryeministrit Gruevski
Keqkuptimi fantastik i Getit dhe Marinës me dialektet do ju shkrijë së qeshuri
BDI në Shkup, BESA në Tetovë, ASH në Gostivar fillojnë fushatën për zgjedhjet lokale
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.