Andov: Nuk duhet të na hutoi marrëveshja me Bullgarinë!
Maqedonia në BE e rëndësishme për shqiptarët, por jo më e rëndësishme se statusi i ty..
Xhaferi: Nëna Terezë është simbol i humanizmit, dashurisë dhe kujdesit të pakufishëm
« Koment » Politika pa moral s`është art i qeverisjes por është art i mashtrimit
Harxhimet jetësore në gusht më të mëdha për 1,9 përqind, ndërsa çmimet me pakicë për 4,1 përqind
harxhime.jpg

Shkup, 7 shtator- Harxhimet e jetës në gusht të këtij viti, në krahasim me gushtin e vitit të kaluar, kanë qenë më të mëdha për 1,9 përqind, ndërsa çmimet me pakicë për 4,1 përqind, kumtoi sot Enti Shtetëror i Statistikës.

Në krahasim me korrikun e këtij viti, megjithatë, harxhimet e jetës shënojnë rritje prej 0,4 përqind, ndërsa çmimet me pakicë për 0,9 përqind.  

Rritje e vlerave të harxhimeve të jetesës në gusht të vitit 2017, në krahasim me muajin paraprak, është vërejtur te perimet e freskëta dhe të ngrira, përveç te patatet për 5,3 përqind, pemët e ngrira për 1,6 përqind, mishin e thatë, të kriposur dhe të tymosur për 1,5 përqind, mishi për 0,9 përqind, përpunimet e tjera nga mishi për 0,6 përqind, djathi dhe gjiza, vaji dhe yndyrat, frutat e freskëta për 0,5 përqind, qumështi për 0,4 përqind, peshku dhe frutat e detit për 0,2 përqind.

Në gusht, gjithashtu, rritje të indekseve të harxhimeve të jetës u evidentuan edhe te transporti ajror i udhëtarëve për 21,7 përqind, shërbimet spitalore për 5,7 përqind, biçikletat për 4,9 përqind, gazi për amvisëritë për 3,8 përqind, derivatet për amvisëri dhe mjetet për pastrim dhe mirëmbajtje të amvisërive për 2,7 përqind. Rritje ka edhe te shërbimet për rekreacion dhe sport për 1,7 përqind, kopshtet, lulet dhe bimët për 1,5 përqind...

Zvogëlime të harxhimeve të jetesës janë vërejtur tek frutat e freskëta për 2,5 përqind, orizi për 1,4 përqind dhe drithërat e tjera dhe vezët për 1,2 përqind, perimet e thata, perimet e tjera të konservuara dhe të përpunuara për 0,9 përqind, sheqeri, xhemi, mjalti, çokollata 0,7 përqind. Zvogëlim ka edhe në ngrohjen qendrore të amvisërive për 2,5 përqind, veshmbathjet për 2,2 përqind, mobiljet për amvisëri, lodrat për 0,6 përqind, shërbimet stomatologjike për 0,4 përqind, kumtoi Enti Shtetëror i Statistikës

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 07.09.2017, 13:16  | L.E. | 554 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Komuna e Çairit me thirrje publike për banorët e saj
Aksidentohet në Austri autobusi me pasagjerë nga Maqedonia, ka të vdekur 
Policia bllokon qendrën e qytetit, Borisov do të arrijë me helikopter
Mbulohen Genta Ismajli dhe Shkurte Gashi, ja si po iu rri shamia (Foto)
Komuna e Çairit fillon me rrënimin e objekteve pa leje, nuk do të lejohen uzurpime (Foto)
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.