Ganiu, një simpati e merituar edhe në rrjetet so ciale
« Analizë » "Ethet" e zgjedhjeve lokale, liderët për strategjike, kandidatët për tema lokale
Shpërfillje e kërkesave të të rinjve nga partitë politike
Në garë për votat shqiptare, fushata “zbut” edhe Gruevskin
Në Strumicë nesër fillon Festivali i teatrit të dhomës "Risto Shishkov"
fest_14.jpg
Loading...

Strumicë, 7 shtator- Në Strumicë nesër me ekspozitën "FKT nëpër objektivin e Sreçko Gungev" dhe me shfaqjen në Teatrin kombëtar të Kosovës "Eshtrat që vonojnë kthehen" nga Teki Dervish dhe në regji të Martin Koçovskit fillon edicioni i 25-të i Festivalit ndërkombëtar të teatrit të dhomës "Risto Shishkov".

Në ditët e festivalit, publiku do të mund të shohë dhjetëra shfaqje teatrale aktorët e të cilëve do të garojnë për çmimin e vetëm që e mban emrin e doajenit të tetarit të Maqedonisë Risto Shishkov.

Në skenën e Qendrës për kulturë "Anton Panov" do të marrin pjesë aktorë nga Maqedonia, Kosova, Serbia, Bullgaria dhe Bosnjë e Hercegovina.

Në natën e parë të festivalit do të marrin pjesë edhe studentët nga klasa e profesorit Meto Jovanovski dhe asistenti docent Magdalena Rizova-Çernik, asistentja më e re Aleksandra Ognenovska e fakultetit ESRA me shfaqjen "Jeta është rreth magjik dhe nga kjo nuk mund të ikësh" në regji të Meto Jovanovskit.

Në garë për çmimet e festivalit  nga Teatri Kombëtar i Kosovës, shfaqja "Eshtrat që vijnë vonë" me tekst të Teki Dervishit dhe regji të Martin Koçovskit, e cila ironizon me luftën për identitet, nacionalizmin dhe fenë

Festivalin do ta mbyllin studentët e Fakultetit nga Universiteti "Neofit Rilski" nga Blagoevgrad, Bullgari.

Në kuadër të edicionit të 25-të të FKT "Risto Shishkov" çdo ditë do të mbahen bisedime teatrale, ndërsa do të promovohet edhe libri "Aktori... është aktor...është aktor" i laureatit të vjetshëm Zojak Sokolloviq

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 07.09.2017, 13:23  | L.E. | 400 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Zijadin Sela në konventën promovuese: Ku ishin Ali Ahmeti dhe Menduh Thaçi kur u zgjodh kryetari i Parlamentit, Talat Xhaferi
Demiri: Tërheqja e kandidatit të PDSH-së "shitje e votës" për Merkon në Strugë !
Majlinda Zeka ekspozon të pasmet (Foto)
Lokalet, LSDM me billborde në gjuhën shqipe, komenton Ramadani
Era krijon miqësi me Paris Hilton, kjo e fundit i komenton në Instagram (Foto)
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.