Andov: Nuk duhet të na hutoi marrëveshja me Bullgarinë!
Maqedonia në BE e rëndësishme për shqiptarët, por jo më e rëndësishme se statusi i ty..
Xhaferi: Nëna Terezë është simbol i humanizmit, dashurisë dhe kujdesit të pakufishëm
« Koment » Politika pa moral s`është art i qeverisjes por është art i mashtrimit
Bruto Prodhimi Vendor ka shënuar rënie të ulët në tremujorin e dytë prej 1,8 përqind
gdp.jpg

Shkup, 7 shtator- Bruto Prodhimi Vendor në tremujorin e dytë të vitit shënon ulje prej 1,8 përqind, bëri të ditur Enti Shtetëror për Statistikë.

Sipas të dhënave të publikuara në këtë tremujor rritje më e madhe është shënuar në sektorët Bujqësi, pylltari dhe peshkim prej 4,1 përqind, Tregti me shumicë dhe pakicë, korrigjim i automjeteve motorike dhe motoçikletave, Transport dhe deponim, Objekte për strehim dhe aktivitete të servisit me ushqim prej 3,9 përqind, Informacione dhe komunikime prej 1 përqind dhe aktivitetet financiare dhe aktivitete të sigurimit prej 1 përqind.

Konsumi final i amvisërive, duke i përfshirë edhe institucionet jopërfituese të cilat iu shërbejnë amvisërive, në tremujorin e dytë të vitit 2017 rritet në mënyrë nominale për 6 përqind, ndërsa pjesëmarrja e tij në strukturën e BPV-së arrin 70,7 përqind.

Në tremujorin e dytë, eksporti i mallrave dhe shërbimeve në mënyrë nominale rritet për 16 përqind, ndërsa eksporti i mallrave dhe i shërbimeve shënon rritje në vlerën nominale prej 7,3 përqind.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 07.09.2017, 13:25  | L.E. | 603 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Komuna e Çairit me thirrje publike për banorët e saj
Aksidentohet në Austri autobusi me pasagjerë nga Maqedonia, ka të vdekur 
Policia bllokon qendrën e qytetit, Borisov do të arrijë me helikopter
Mbulohen Genta Ismajli dhe Shkurte Gashi, ja si po iu rri shamia (Foto)
Komuna e Çairit fillon me rrënimin e objekteve pa leje, nuk do të lejohen uzurpime (Foto)
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.