Andov: Nuk duhet të na hutoi marrëveshja me Bullgarinë!
Maqedonia në BE e rëndësishme për shqiptarët, por jo më e rëndësishme se statusi i ty..
Xhaferi: Nëna Terezë është simbol i humanizmit, dashurisë dhe kujdesit të pakufishëm
« Koment » Politika pa moral s`është art i qeverisjes por është art i mashtrimit
Lenovo gjobitet me një shumë marramendëse, ja pse?
lenovo_6.jpg
Loading...

Në 2014-ën Lenovo kishte përfshirë një softuer në kompjuterat e rinj për konsumatorët quajtur “Superfish” i cili në të vërtetë ishte një adware.

Tashmë tre vite më pas kompania po përballet me pasojat. Sot Lenovo i dha fund betejës ligjore për Superfish duke rënë dakord që të paguajë 3.5 milion dollar.

Instaluar përgjatë periudhës Shtator 2014 dhe Janar 2015, Superfish injektonte reklama kur përdoruesit vizitonin uebsajte të zakonshme duke përdorur certifikata me privilegje administratori.

Rezultati ishte një manipulim i rrezikshëm i enkriptimit të uebit duke anashkaluar HTTPS.

Lenovo në të ardhmen do tu kërkoj përdoruesve leje përpara se të instalojë softuerë në kompjuterat e tyre. Gjithashtu kompania do tu nënshtrohet vazhdimisht auditeve të sigurisë për softuerët e instaluar paprakisht.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 07.09.2017, 15:30  | L.E. | 351 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Komuna e Çairit me thirrje publike për banorët e saj
Aksidentohet në Austri autobusi me pasagjerë nga Maqedonia, ka të vdekur 
Policia bllokon qendrën e qytetit, Borisov do të arrijë me helikopter
Mbulohen Genta Ismajli dhe Shkurte Gashi, ja si po iu rri shamia (Foto)
Komuna e Çairit fillon me rrënimin e objekteve pa leje, nuk do të lejohen uzurpime (Foto)
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.