Andov: Nuk duhet të na hutoi marrëveshja me Bullgarinë!
Maqedonia në BE e rëndësishme për shqiptarët, por jo më e rëndësishme se statusi i ty..
Xhaferi: Nëna Terezë është simbol i humanizmit, dashurisë dhe kujdesit të pakufishëm
« Koment » Politika pa moral s`është art i qeverisjes por është art i mashtrimit
Kush po dominon garën e realitetit virtual? (Foto)
gara_4.jpg
Loading...

Pas një 2016 të bujshme me realitetin virtual, 2017 ka qenë në tërësi e heshtur nëse flasim për pajisje të reja.

Tregu ende dominohet nga lojtarët e mëdhenj si Samsung me Gear VR, Sony me play Station VR dhe Facebook me Oculus Rift të cilët së bashku zënë 60% të shitjeve të pajisjeve VR dhe AR në tre mujorin e parë të 2017-ës.

Sipas IDC-së, shitjet globale u rritën me 25.5% krahasuar me një vit më parë duke arritur në 2.1 milion njësi.

Pavarësisht interesit në rritje – Apple dhe Google ju bashkuan festës me mjetet e zhvillimit të përmbajtjeve për realitetin e shtuar – realiteti virtual ende zë 98% të shitjeve të produkteve AR dhe VR.

Ndërsa duhet ende kohë përpara se të shohim një pajisje të realitetit të shtuar, telefonët tanë pritet të jenë ata që do të udhëheqin në këtë front të ri. /PCWorld Albanian

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 08.09.2017, 10:19  | L.E. | 475 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Komuna e Çairit me thirrje publike për banorët e saj
Aksidentohet në Austri autobusi me pasagjerë nga Maqedonia, ka të vdekur 
Mbulohen Genta Ismajli dhe Shkurte Gashi, ja si po iu rri shamia (Foto)
Policia bllokon qendrën e qytetit, Borisov do të arrijë me helikopter
Komuna e Çairit fillon me rrënimin e objekteve pa leje, nuk do të lejohen uzurpime (Foto)
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.