Në klimën e akuzave të ndërsjella mes partive do të zhvillohet fushata e zgjedhjeve
Debati për ligjin e gjuhëve do të vazhdojë pas zgjedhjeve lokale
« Raste sociale » Situatë e rëndë në familjen tre anëtarëshe Kryeziu
Takim Kocias- Nimic në Nju Jork për çështjen e emrit të Maqedonisë
Google në bisedime për blerjen e prodhuesit Tajvanez të telefonëve HTC
google_64.jpg
Loading...

Sipas medias tajvaneze Commercial Times, prodhuesi i shquar i telefonëve HTC është në bisedime të avancuara me Google për një shitje ose investim të mundshëm.

Specifikisht, raporti thotë se HTC kërkon të shesë biznesin e telefonëve por jo atë të realitetit virtual.

Bisedimet mes HTC dhe Google janë në fazën finale ndërsa një vendim përfundimtar pritet të merret përpara fundit të vitit.

Më 24 Gusht Bloomberg raportoi se HTC ishte duke vlerësuar opsione strategjike që nga shitja e plotë deri tek një investim potencial nga një kompani partnere.

Bloomberg citoi Google si një prej palëve të interesuara për tu bërë pjesë e marrëveshjes ndërsa hodhi poshtë mundësinë e shitjes së plotë të HTC.

Ajo që të gjithë dinë është se HTC gjendet në vështirësi. Kompania sapo publikoi raportin më të fundit financiar dhe tregoi se prodhuesi i njohur ra në të ardhurat më të ulëta që prej 13 vitesh.

Pyetja është pse Google do të interesohej për të ndihmuar apo blerë një tjetër prodhues telefonësh? Pasi bleu dhe shiti brenda 2 vitesh Motorola-n, u tha se Google i kishte dhënë fund aventurave në botën e harduerit.

Por shumë gjëra kanë ndryshuar që nga 2014-ta. Me brendin e saj të telefonëve dhe një ekosistem në rritje, kompania është në rrugën e duhur për tu bërë një rival i denjë për Apple, Amazon dhe Microsoft. /PCWorld Albanian

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 08.09.2017, 10:22  | L.E. | 440 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Aksident i rëndë në Sllatinë, përfshihen shumë vetura
Vildane Zeneli provokon nga fitnesi, shfaqë gjoksin (Foto)
Igor Jug i kërcënohet ish kryeministrit Gruevski
Keqkuptimi fantastik i Getit dhe Marinës me dialektet do ju shkrijë së qeshuri
BDI në Shkup, BESA në Tetovë, ASH në Gostivar fillojnë fushatën për zgjedhjet lokale
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.