Andov: Nuk duhet të na hutoi marrëveshja me Bullgarinë!
Maqedonia në BE e rëndësishme për shqiptarët, por jo më e rëndësishme se statusi i ty..
Xhaferi: Nëna Terezë është simbol i humanizmit, dashurisë dhe kujdesit të pakufishëm
« Koment » Politika pa moral s`është art i qeverisjes por është art i mashtrimit
Telefonat janë të dizajnuara për të zbuluar dëmtimin e trurit
tel_31.jpg
Loading...

Aplikacioni mund të diagnostikojë me shpejtësi dhe me besueshmëri lëndimet serioze të trurit.

Studiuesit në Universitetin e Uashingtonit po zhvillojnë një mënyrë të lehtë për të diagnostikuar dëmtime të tilla si brainstorming me smartphone. Është krijuar një aplikacion me emrin PupilScreen. Programi përdor regjistrimin video, si dhe flashin e integruar smartphone për të shqyrtuar nxënësit dhe përgjigjen e tyre ndaj dritës.

Sot një pupillometër përdoret për ekzaminime të tilla në spital. Në rrugë është kryesisht një vlerësim subjektiv i mjekut, i cili përdor një pishtar për këtë qëllim. Ky hetim, megjithatë, gjithashtu përmban një pasaktësi të caktuar ose hapësirë për gabime, transmeton lajmi.net.

Aplikacioni regjistron përgjigjet e nxënësit për tre sekonda duke përdorur flashin e smartfonëve. Studiuesit kanë përdorur mjete të thellë për të trajnuar një rrjet nervor në mënyrë që të zbulohen disa modele që tregojnë për lëndime.

Sidomos në sporte të tilla si futbolli amerikan, vibrimet e trurit ndodhin rregullisht. Në të ardhmen, aplikacioni mund të vendoset drejtpërsëdrejti në skaj të fushës për të qenë në gjendje të zbulojë lëndimet më shpejt dhe më të besueshme, siç shpresojnë vetë kërkuesit.

Kanceri i pankreasit

Në fund të gushtit, një aplikacion u paraqit në Universitetin e Uashingtonit për të njohur kancerin e pankreasit në kohë. Gjithashtu këtu një smartphone skanon sytë dhe duket për njollë të verdhë. Këto janë një tregues i llojit veçanërisht të rëndë të kancerit. “Sytë janë një portë vërtet interesante për trupin”, thotë Shwetak Patel, një nga studiuesit që ka punuar në BiliScreen.

Përveç smartphone dhe app, përdoruesit ose kanë nevojë për gota kartoni me modele specifike të ngjyrave ose një vrimëz tubash që mund të prodhohen nga një printer 3D. Drita e ambientit duhet të hidhet jashtë. Pajisjet e tilla përdoren gjithashtu edhe me PupilScreen. /Lajmi.net/

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 08.09.2017, 10:26  | L.E. | 624 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Komuna e Çairit me thirrje publike për banorët e saj
Aksidentohet në Austri autobusi me pasagjerë nga Maqedonia, ka të vdekur 
Mbulohen Genta Ismajli dhe Shkurte Gashi, ja si po iu rri shamia (Foto)
Policia bllokon qendrën e qytetit, Borisov do të arrijë me helikopter
Komuna e Çairit fillon me rrënimin e objekteve pa leje, nuk do të lejohen uzurpime (Foto)
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.