A do të kemi premtime marramendëse sikur gjatë fushatës të vitit 2013? Flasin analist..
Zeqerija Ibrahimi dhe 100 ditëshi i tij në parlament, mbanë gjithëçka por vetëm BESË ..
« Analizë "BIRN" » Kryetari Sadiki ka futur komunën në borxh prej afro 1 milion euro
« Ibraimi për Zhurnal » Centralizimi i buxhetit nga Qeveria, ka qenë diskriminues për komunat shqiptare
“Nusja jonë” vazhdon rrugëtimin edhe në “Documenta 14”
nusja_13.jpg
Loading...

Tërbeshët e Kosovës që jetojnë në Lubinjë, një fshat rrëzë Maleve të Sharrit dhe shumë afër Prizrenit, kanë një traditë të veshjes dhe përgatitjes së nuses për ditën e martesës së saj.

Kjo bëhet për të larguar syrin e keq dhe dekurajon thashethemet dhe spekulimet. Nita Deda dhe Yll Çitaku më 2011 e kishin dokumentuar këtë traditë të zbukurimit, në një video treminutëshe, të cilën e kishin titulluar “Nusja jonë”.

Edhe gjashtë vjet pas realizimit, ky projekt nuk e ka ndalur rrugëtimin nëpër botë. Të dielën, vepra e realizuar nën regji të Dedës e Çitakut do të shpaloset në ngjarjen e madhe të artit bashkëkohor. Është bërë pjesë e një konference treditore që do të mbahet në Kassel të Gjermanisë, në kuadër të “Documenta 14”. Konferenca “The Parliament of Bodies”, me temë “The Strategy of Joy” (Strategjia e gëzimit), do të përfshijë performanca, shfaqje videosh e diskutime. Adam Szymczyk, kurator i “Documenta” – që sivjet ka përfshirë mbi 160 artistë nga e gjithë bota dhe përveç në qytetin gjerman, paraprakisht qe hapur edhe në Athinë të Greqisë - e ka ftuar Dedën t’i bashkohet kësaj konference./Koha.net

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 08.09.2017, 11:45  | L.E. | 664 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Gruevski intervistë në televizionin e Kosovës: Shqiptarët gabuan anën (Video)
Muhamedi i VMRO-së: Ja për çka kanë nevojë shqiptarët
BDI sot në Shkup mbajti Konventën promovuese për zgjedhjet lokale 2017, promovoi kandidatët për kryetar komune
Aleanca për Shqiptarët sot në Bogovinë themeloi degën e Asambles së Femrës
Banorët e lagjeve Dizhon dhe Xhon Kenedi, "Një Vsiar ka lind nana, të priftë e mbara"
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.