Ganiu, një simpati e merituar edhe në rrjetet so ciale
« Analizë » "Ethet" e zgjedhjeve lokale, liderët për strategjike, kandidatët për tema lokale
Shpërfillje e kërkesave të të rinjve nga partitë politike
Në garë për votat shqiptare, fushata “zbut” edhe Gruevskin
Sulm hakerik, preken dosjet e rreth 143 milionë njerëzve
SULM_6.jpg
Loading...

Forma kreditore amerikane (Equifax) kumtoi se kanë qenë viktima të një sulmi të rëndë hakerik nga i cili janë prekur 143 milionë klientë amerikanë, që është pothuajse gjysma e popullatës në SHBA.

Ekuifaks e ka zbuluar problemin më 29 korrik dhe "urgjentisht kanë reaguar" ku është kërkuar hetim nga firma për siguri kompjuterike për vlerësimin e dëmeve.

Është ironike, por Ekuifaks është e specializuar për mbrojtje dhe analizë të të dhënave financiare dhe personale të klientëve të cilët kërkojnë kredi nga banka apo organizata kreditore nga e mbarë bota.

"Hakerët kanë hyrë përmes faqes amerikane dhe kanë fituar qasje deri te dosjet mes majit dhe korrikut. Nga incidenti janë prekur potencialisht rreth 143 milionë klientë në SHBA", theksoi në kumtesë Ekiufaks.

Përveç të dhënave personale hakerët kanë marrë edhe numra të kartelave kreditore të 209.000 klientëve amerikanë si dhe dokumente të besueshme për kredi të 182.000 njerëzve.

Ekuifaks është me seli në Atlanta, Forma analizon të dhëna të mbi 820 milionë të persona fizikë dhe mbi 91 milionë të personave juridik në mbarë botën.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 09.09.2017, 11:20  | L.E. | 361 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Zijadin Sela në konventën promovuese: Ku ishin Ali Ahmeti dhe Menduh Thaçi kur u zgjodh kryetari i Parlamentit, Talat Xhaferi
Demiri: Tërheqja e kandidatit të PDSH-së "shitje e votës" për Merkon në Strugë !
Majlinda Zeka ekspozon të pasmet (Foto)
Lokalet, LSDM me billborde në gjuhën shqipe, komenton Ramadani
Era krijon miqësi me Paris Hilton, kjo e fundit i komenton në Instagram (Foto)
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.